fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Otwarcie szpitala w Hiszpanii dla pacjentów z Irlandii

W Hiszpanii otwarto nowy szpital przeznaczony dla pacjentów oczekujących na zabiegi w ramach irlandzkiej, publicznej opieki zdrowtnej. Otwarcia dokonano w ramach nowej dużej umowy dotyczącej polityki zdrowotnej.

Pacjenci będą leczeni zgodnie z Dyrektywą Transgraniczną UE. Jest to program zgodnie z którym HSE pokrywa koszty leczenia. Więcej o tym programie można przeczytać tutaj.

Nowym  szpitalem jest Szpital HCB Dénia na Costa Blanca w Alicante. W placówce znajduje sie 64 łóżka.

Otwarcie szpitala w Hiszpanii ma być pomocne w zmniejszeniu list oczekujących na zabiegi w irlandzkich placówkach

Początkowo będzie tam wykonywanych około 1500 rutynowych zabiegów.

Prawie każde leczenie, które jest obecnie dostępne w irlandzkim w systemie publicznym, będzie zapewnione w nowym szpitalu.

Natomiast chętni na tę opcję pokryją koszty przelotu i zakwaterowania we własnym zakresie.

Umowa została uzgodniona przez grupę Hospital Clinical Benidorm Hospitales (HCB) i Healthcare Abroad. Healthcare Abroad to irlandzka firma logistyczna, która pomaga pacjentom w korzystaniu z programu w ramach dyrektywy transgranicznej.

W szpitalu będą wykonywane przede wszystkim duże liczby operacji ortopedycznych. Takich jak wymiany stawu biodrowego, operacji kolana i zabiegów kręgosłupa. W placówce będzie można wykonać operacje zaćmy, zabiegi wspomagające odchudzanie oraz wiele innych zabiegów.

Dyrektor operacyjny Healthcare Abroad, Paul Byrne, powiedział, że partnerstwo z jedną z czołowych hiszpańskich grup szpitalnych odmieni życie wielu irlandzkich pacjentów. Przede wszystkim ułatwi szybszą ścieżkę dostępu do ważnych metod leczenia. Te natomiast będą miały natychmiastowy wpływ na jakość  ich życia.

Ana Vasbinder z HCB Dénia powiedziała, że ​​otwarcie szpitala zapewni pacjentom dostęp do światowej klasy obiektów i będzie domem dla irlandzkich pacjentów.

Statystyki

Liczba pacjentów odbywających lecznie na podstawie dyrektywy transgranicznej wzrosła w ostatnich latach i nie została poważnie dotknięta pandemią Covid-19.

HSE poinformował, że w 2019 roku, 4961 pacjentów otrzymało zwrot kosztów za leczenie granicą. W łącznej kwocie opiewającej na ponad 13 mln euro.

Natomiast w 2020 r., pomimo pandemii, 4723 pacjentów zostało objętych opieką za granicą, której koszt wyniósł 15 mln euro.

Pandemia w pewnym stopniu wpłynęła jednak na jakość programu w roku ubiegłym. W rezultacie liczba pacjentów zmniejszyła się do 1914, co kosztowało 7,8 mln euro.

W tym roku prawie 600 pacjentów otrzymało zgode na leczenie za granicą. Jak do tej pory koszt leczneia wyniósł ponad 2 mln euro.

Głównymi krajami UE, w których rezydenci Irlandii poszukają leczenia w ramach programu, to Hiszpania, Polska, Litwa i Niemcy.

Catherine Donohoe z HSE Acute Hospitals Division powiedziała, że ​​pandemia miała niewielki wpływ na leczenie w ramach dyrektywy transgranicznej.

Pacjenci potrzebujący niezbędnej certyfikowanej opieki mogli podróżować podczas ograniczeń Covid.

Oczekuje się, że liczba korzystających z usługi wzrośnie w nadchodzących latach, wraz z nową hiszpańską umową i w miarę, jak ludzie lepiej zapoznają się z systemem.

HCB Hospitales, hiszpańska grupa szpitalna, posiada międzynarodową akredytację Joint Commission International. Jest ona przyznawana wysokiej klasy placówkom medycznym na całym świecie.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!