fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Mandaty za wykroczenia drogowe będą dużo wyższe

 

Garda ogłasza 61 nowych stref fotoradarów, aby przeciwdziałać znacznemu wzrostowi liczby ofiar śmiertelnych na drogach.

Tymczasem Minister Stanu ds. Transportu Drogowego zapowiada, że mandaty za przekroczenie prędkości podwoją się  w nadchodzących tygodniach.

Minister Hildegarde Naughton   powiedziała, że mandaty za przekroczenie prędkości, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy i niezapinanie pasów bezpieczeństwa  w nadchodzących tygodniach wzrosną dwukrotnie.

Zapowiedziała,  że w wyniku znacznego wzrostu liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w tym roku, ​​środki umożliwiające zwiększenie grzywien i punktów karnych zostaną wprowadzone bardzo szybko.

Zmiany ogłoszono w ramach letniej kampanii bezpieczeństwa z Urzędem Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) i Gardą. Garda, która niedawno ogłosiła 61 nowych stref fotoradarów, co daje łącznie 1373, rozszerza również działania policji drogowej w bank holiday, aby przeprowadzać więcej kontroli  w okresach wysokiego ryzyka.

Mandat za przekroczenie prędkości wzrośnie z 80 euro do 160 euro. Mandat za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy lub niezapinanie pasów bezpieczeństwa podwoi się do 120 euro. Kary zostaną podwojone również za inne wykroczenia, które zagrażają bezpieczeństwu  uczestników ruchu drogowego, na przykład w miejscach, gdzie dzieci jadą do szkoły.

„W sierpniu wkroczymy w czas prawdziwego zagrożenia na naszych drogach” – powiedziała minister.- Sierpień 2021, w którym odnotowano 22 zgony, był najgorszym miesiącem śmierci na drogach od dekady.

Minister Naughton powiedziała, że ​​podwyżki mandatów to jedyny sposób zapobiegania ponownej „rzezi”.

W ubiegłym roku na irlandzkich drogach zginęło 136 osób w 123 śmiertelnych kolizjach. W tym roku,  ​​wzrost liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych  „poważnie niepokojący”. Liczba ofiar śmiertelnych na drogach wzrosła o 42 % w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Zginęły 94 osoby, a 673 zostało ciężko rannych.

Podwyżki mandatów zostały przyjęte z zadowoleniem przez Urząd Bezpieczeństwa Drogowego. Jego dyrektor naczelny, Sam Waide, powiedział, że grzywny za przekroczenie prędkości, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i używanie telefonu komórkowego podczas jazdy nie wzrosły od prawie 20 lat. „Kiedy weźmiesz pod uwagę że grzywna za zanieczyszczenie chodnika przez psa, wynosi 150 euro… możesz zobaczyć, że grzywny za „zabójcze wykroczenia drogowe” były od dawna za niskie „-  powiedział.

Przewodnicząca Urzędu Bezpieczeństwa Drogowego Liz O’Donnell powiedziała, że ​​RSA spodziewa się poparcia społecznego dla podwyżek kar. „Sierpień zeszłego roku był przerażający” – powiedziała. „Chcemy uniknąć tego w tym roku. Przy każdej nadarzającej się okazji zwolnij, pomyśl o innych ludziach. Jeśli przyspieszysz i zderzysz się z rodziną, możesz zniszczyć ich życie”.

Áine Keating, konsultantka medycyny ratunkowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Letterkenny, z zadowoleniem przyjęła podwyższenie grzywien, mówiąc, że lepiej zapobiegać niż leczyć. „Dzień w dzień obserwujemy wypadki drogowe. Widzimy spustoszenie, które wywarły nie tylko na rodzinach i przyjaciołach, ale także na naszym wydziale. Bardzo trudno jest pracować w takich okolicznościach” – powiedziała.

W związku z spodziewanym wzrostem natężenia ruchu w ten weekend, do wszystkich oddziałów Gardy w kraju wydano nakaz zwiększenia ukierunkowanego egzekwowania przepisów. Gardaí przeanalizowali incydenty z ostatnich 12 lat, aby określić trzy najgorsze okresy kolizji drogowych i wykroczeń. W rezultacie wzmożone kontrole będą od godziny 7 rano w czwartek do godziny 7 rano w środę przyszłego tygodnia.
Zastępca komisarza Paula Hilman powiedziała: „W tym roku nastąpił alarmujący wzrost liczby wypadków drogowych. Wiemy, że wiele osób chętnie wyruszy w drogę, aby cieszyć się wakacjami, ale chcemy, aby robili to odpowiedzialnie. Niestety w tym roku już 94  rodziny  odwiedzili funkcjonariusze An Garda Síochána, aby przekazać druzgocącą wiadomość o stracie ukochanej osoby”.

 

 

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!