fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Dane Eurostatu dotyczące inflacji w krajach strefy euro

Od początku roku  do lipca ceny w Irlandii wzrosły o 9,6%.  To więcej  niż rekordowa inflacja w strefie euro wynosząca 8,9%. Takie dane podał Eurostat.

Irlandzki Zharmonizowany Indeks Cen Konsumpcyjnych oszacował w lipcu wzrost inflacji o 0,4%.

Opublikowane roczne szacunki inflacji dla ośmiu z 19 krajów strefy euro były niższe niż szacunki dla Irlandii wynoszące 9,6%.

Estonia miała najwyższą szacowaną roczną stopę inflacji w lipcu 2022 r. na poziomie 22,7%. Natomiast Malta miała najniższą, tylko 6,5%.

Ceny energii w Irlandii  wzrosły o 50,4% od lipca 2021 r.

Anthony Dawson, statystyk w dziale cen w CSO, powiedział: „Szacuje się, że energia spadła o 1,6% w ciągu miesiąca, ale wzrosła o 50,4% od lipca 2021 r. W całej strefie euro ceny energii wzrosły w ciągu miesiąca o 0,4%. Natomiast w ujęciu rocznym zanotowano wzrost o 39,7% .”

Tymczasem, zgodnie z oficjalnymi danymi Eurostatu, gospodarka europejska wykazała zaskakującą odporność na gwałtownie rosnące ceny energii i żywności. Turystyka wspierała Francję i Hiszpanię, ale  siła eksportu w Niemczech utknęła w martwym punkcie.

Oficjalna agencja danych UE podała, że ​​wzrost gospodarczy w strefie euro osiągnął w drugim kwartale 0,7%, znacznie więcej niż oczekiwali analitycy.

To przyspieszenie wzrostu z poprzedniego kwartału nastąpiło pomimo wysokiej inflacji, która w lipcu osiągnęła nowy rekord 8,9 proc.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!