fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Together-Razem nagrodzone za działalność

Po latach przerwy spowodowanej pandemią do ratusza w Cork wróciła gala przygotowana przez władze miasta i dziennik Evening Echo: Lord Mayor’s Civic, Community Spirit & Cultural Awards oraz Community & Voluntary Awards.

Burmistrz miasta Cork Colm Kelleher rozpoczął swoje wystąpienie twierdząc, że to „zaszczyt” przewodniczyć tak „ważnemu i prestiżowemu wydarzeniu”. Powiedział, że, ten dzień to „uznanie ogromnego wkładu, jaki poszczególne osoby i organizacje wniosły w tkankę miasta, w rodziny, w społeczności lokalne”.

Dyrektor zarządzająca miastem Ann Doherty przyznała, że ​​dla niej to wielki przywilej obecności w Ratuszu z pełną widownią, by być świadkiem uhonorowania nagrodzonych.

„Wasza obecność na gali  (..) to prawdziwa demonstracja, że ​​wszyscy jesteśmy razem. Dziś pokazujemy, że Cork to miasto wspólnoty – wspaniałe miasto dobrych sąsiadów i pomocnych przyjaciół.”

W tym roku specjalną Nagrodę otrzymała Caitriona Twomey z Cork Penny Dinners, w uznaniu za wsparcie dla poszkodowanych podczas pandemii Covid-19 oraz jej pracę i podróż na granicy polsko-ukraińskiej z zaopatrzeniem medycznym.

Znana w Cork okiestra dęta Barrack Street Band zapewniała rozrywkę, a laureat Nagrody Kultury Seán Ó Sé zaprezentował publiczności odnowioną wersję swojego przeboju „An Poc ar Buile” ze specjalną zwrotką skierowaną do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Tegoroczne kategorie nagród obejmowały sztukę, kulturę, rekreację i sport; integrację społeczną i usługi społeczne, organizacje charytatywne i środowisko; rozwój społeczności i kształcenie ustawiczne; oraz zdrowie.

Podczas gali przemawijący zwracali uwagę na szczególne znaczenie integracji społecznej w odniesieniu do inwazji Rosji na Ukrainę.

Together-Razem

Centrum Together-Razem od początku inwazji jest aktywne w obszarze wsparcia uchodźców z Ukrainy i dlatego też, z grupy 60 organizacji zostało nominowane do ścisłego finału gali, konkurując w finale z trzema innymi organizacjami: Cork Migrant Centre oraz LGBT+ Pride Festival.

Decyzję ogłosił Burmistrz Miasta i okazało się, że główną nagrodę zdobyło Together-Razem.

Nagrodę odebrał wiceprzewodniczący Zarządu Brendan Dempsey wraz z pracownikami oraz wolontariuszami Together-Razem.

Ta nagroda to zasługa cięzkiej pracy, jaka wykonała od lutego organizacja, która  zaangażowała swoje zasoby w zarządzanie kryzysem z uchodźcami z Ukrainy.

W wyniku tego setki uchodźców otrzymało wsparcie i po kilkanaście osób dzienne otrzymuje je w nowo otwartym w maju specjalnie otwartym Hubie Together4Ukraine znajdującym się w Blackpool.

Zaopotrywanie nowo przybyłych w tzw. welcome packs, w przybory toaletowe, udzielanie niezbędnych informacji co zrobić, gdzie się udać w sprawach socjalnych i medycznych, zapisywanie dzieci do szkoły czy organizowanie intensywnych kursów angielskiego dwa razy dziennie – to tylko wycinek tego co robi Together-Razem.

Do tego wspieranie społeczności ukraińskiej w pomocy organizacyjnej oraz rzecznictwo w imieniu uchodźców na poziomie lokalnym, ale i też narodowym.

O działaniach organizacji można poczytać w ostatnim raporcie  organizacji “Impact report” tutaj

Jak podkreśla organizacja „Bardzo istotne jest też zaangażowanie wolontariuszy z Ukrainy, którzy przyjechali tutaj i mają poczucie wspierania swojego narodu – to Katia, Masza, Tanya, Natasza, Olga, Oleksandra, Lydia, Maria, Anna i wiele więcej innych. To też jest ich nagroda !”

Te wszyskie działania zostały docenione przez władze miasta, są docenianie przez władze Polski i Ukrainy z pośrednictwem ich placówek dyplomatycznych, ale co najważniejsze są doceniane przez samych Ukraińców, którzy przybyli do Irlandii. Są doceniane dobrym słowem, czasem łzami w oczach, czy zwykłym uściskiem ręki.

Jak zapewnia organizacja działalnośc Together-Razem nie skończy się na tej nagrodzie. Planów na rozwój organizacji jest znacznie więcej. Wkrótce odbędzie udział w Cork City Marathon, gdzie ponad 90 osób pobiegnie w solidarności z Ukraina, ponadto dodatkowa akcja LaptopydlaUchodźcy czy terapia traumy dla osób z obszarów dotkniętych wojną i oczywiście stała oferta: a więc edukacja polonijna, wsparcie Polaków i terapeutyczne i doradcze i wiele innych zadań.

Jeśli chcesz wesprzeć organizację to kliknij tutaj:

https://donorbox.org/ukrainian-refugees-1