fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Irlandia poniżej europejskiej średniej pod względem jakości kąpielisk

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), tylko 77% obszarów wodnych w Irlandii sklasyfikowanych zostało jako nadające się do kąpieli, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą około 85%.

W 2021 r. kraje takie jak Polska i Słowacja miały 50% lub mniej wód w kąpieliskach uznanych za doskonałej jakości. Taki wynik plasuje je zatem na samym dole listy całej Europie.

Z kolei Austria, Malta, Grecja i Chorwacja uzyskały wynik powyżej 95%, jeśli chodzi o jakość wody o najwyższym standardzie. Cypr, Dania, Niemcy, Litwą, Portugalia, Finlandia, Włochy, oraz Hiszpania także uplasowały się w czołówce listy. W państwach tych około 87% lub więcej miejsc ma wodę doskonałej jakości.

W ramach analizy zbadano około 274 obszarów w Irlandii, zarówno wód przybrzeżnych, jak i śródlądowych.

EEA stwierdziła, że ​​w ciągu ostatnich 30 lat na kontynencie nastąpiła duża poprawa.

„Odsetek europejskich wód w kąpieliskach osiągających co najmniej „wystarczającą” jakość, wzrósł. W 1991 roku wynosił zaledwie 74 proc., natomiast już w 2003 roku bylo to ponad 95 proc.  Od tego czasu utrzymuje się na dość stabilnym poziomie”.

Dyrektywa odnosi się do przepisów UE z 1976 r., a następnie z 2006 r., które zobowiązują państwa członkowskie do zapewnienia, że ​​woda jest bezpieczna dla  kąpiących się. Prawo dotyczy również obszarów poza specjalnie wyznaczonymi obiektami, takimi jak na przykład baseny.

Irlandzka Agencja Ochrony Środowiska (EPA) współpracuje z HSE i władzami lokalnymi. Jej celem jest zapewnienie, że wyznaczone plaże i jeziora w Irlandii są bezpiecznym miejscem  do pływania.

Według EPA władze lokalne są odpowiedzialne za zarządzanie i monitorowanie  wód w kąpieliskach. Przede wszystkim za zorganizowanie pobierania i analizowania próbek wody przez cały sezon kąpielowy.

Jak podaje EEA wody przybrzeżne w całej Europie są w nieco lepszym stanie niż obszary śródlądowe, jeśli chodzi o jakość wody. Wplyw na to ma naturalna obrona w otwartych zbiornikch wodnych i czynniki geograficzne.

„W latach 2015-2021 udział wód w kąpieliskach o doskonałym stanie w Europie utrzymywał się na stałym poziomie 85-88%. W przypadku kąpielisk przybrzeżnych oraz 77-81% w kąpieliskach śródlądowych.

Irlandia jest jednym z wielu krajów, w których niektóre obszary, choć małe, są uważane za mające słabą jakość wody do kąpieli.

Według EEA w 2021 r.  1,5% kąpielisk w UE było złej jakości, najczęściej dotkniętych krótkotrwałym zanieczyszczeniem.

 

ŹródłoRTE