Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), tylko 77% obszarów wodnych w Irlandii sklasyfikowanych zostało jako nadające się do kąpieli, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą około 85%.
W 2021 r. kraje takie jak Polska i Słowacja miały 50% lub mniej wód w kąpieliskach uznanych za doskonałej jakości. Taki wynik plasuje je zatem na samym dole listy całej Europie.
Z kolei Austria, Malta, Grecja i Chorwacja uzyskały wynik powyżej 95%, jeśli chodzi o jakość wody o najwyższym standardzie. Cypr, Dania, Niemcy, Litwą, Portugalia, Finlandia, Włochy, oraz Hiszpania także uplasowały się w czołówce listy. W państwach tych około 87% lub więcej miejsc ma wodę doskonałej jakości.
W ramach analizy zbadano około 274 obszarów w Irlandii, zarówno wód przybrzeżnych, jak i śródlądowych.
EEA stwierdziła, że w ciągu ostatnich 30 lat na kontynencie nastąpiła duża poprawa.
„Odsetek europejskich wód w kąpieliskach osiągających co najmniej „wystarczającą” jakość, wzrósł. W 1991 roku wynosił zaledwie 74 proc., natomiast już w 2003 roku bylo to ponad 95 proc. Od tego czasu utrzymuje się na dość stabilnym poziomie”.
Dyrektywa odnosi się do przepisów UE z 1976 r., a następnie z 2006 r., które zobowiązują państwa członkowskie do zapewnienia, że woda jest bezpieczna dla kąpiących się. Prawo dotyczy również obszarów poza specjalnie wyznaczonymi obiektami, takimi jak na przykład baseny.
Irlandzka Agencja Ochrony Środowiska (EPA) współpracuje z HSE i władzami lokalnymi. Jej celem jest zapewnienie, że wyznaczone plaże i jeziora w Irlandii są bezpiecznym miejscem do pływania.
Według EPA władze lokalne są odpowiedzialne za zarządzanie i monitorowanie wód w kąpieliskach. Przede wszystkim za zorganizowanie pobierania i analizowania próbek wody przez cały sezon kąpielowy.
Jak podaje EEA wody przybrzeżne w całej Europie są w nieco lepszym stanie niż obszary śródlądowe, jeśli chodzi o jakość wody. Wplyw na to ma naturalna obrona w otwartych zbiornikch wodnych i czynniki geograficzne.
„W latach 2015-2021 udział wód w kąpieliskach o doskonałym stanie w Europie utrzymywał się na stałym poziomie 85-88%. W przypadku kąpielisk przybrzeżnych oraz 77-81% w kąpieliskach śródlądowych.
Irlandia jest jednym z wielu krajów, w których niektóre obszary, choć małe, są uważane za mające słabą jakość wody do kąpieli.
Według EEA w 2021 r. 1,5% kąpielisk w UE było złej jakości, najczęściej dotkniętych krótkotrwałym zanieczyszczeniem.