Wciągu ostatnich 12 miesięcy ceny w Irlandii wzrosły średnio o 7,8%. Jest to największy roczny wzrost od 1984 r., a koszty paliwa ponownie napędzają wzrost cen.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) od października 2021 r. inflacja cen konsumpcyjnych rośnie w tempie co najmniej 5% rocznie.
Gwałtownie rosnące koszty energii napędzają wzrost cen, a energia elektryczna jest teraz o 41% wyższa niż w tym czasie w zeszłym roku. Gaz jest o 57% droższy, a paliwa stałe o 26%.
Największy wzrost cen obserwuje się w przypadku oleju opałowego do domów, którego koszty wzrosły ponad dwukrotnie, odnotowując wzrost o 102%.
Roczna zmiana kosztów transportu odzwierciedla wzrost kosztów oleju napędowego (+41,6%), benzyny (+25,9%), zakupu samochodów (+13,2%) i opłat lotniczych (+45,4%) w porównaniu do maja 2021 r.
To największy roczny wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych od 1984 roku, kiedy roczna inflacja była nieznacznie wyższa i wynosiła 7,9%.
TD Richard Boyd Barrett – jeden z organizatorów Koalicji Kosztów Utrzymania, stwierdził , że potrzebne są radykalne działania, aby zaradzić problemom związanym z kosztami utrzymania.
„Wraz z podwójnym kryzysem kosztów życia i kryzysem mieszkaniowym, który całkowicie wymyka się spod kontroli, rząd nie widzi potrzeby podjęcia poważnych działań.”
„Pilnie potrzebujemy kontroli cen podstawowych towarów i mediów oraz poważnych działań w kwestii nieopłacalnych czynszów i cen domów. Płace i dochody muszą być chronione i zwiększone.”
„Rząd nie reaguje w żaden poważny sposób na ten kryzys. Dlatego potrzebujemy ludzi, aby wyszli na ulice, protestowali i domagali się działań”.
Protest jest wspierany przez rady handlowe Dublina i Waterford, National Housing and Homeless Coalition, a także Sinn Fein, People Before Profit i Independent TDs.
Według organizacji Saint Vincent de Paul ta sytuacja to „poważnym problemem” dla wielu rodzin. W tym roku zanotowano ponad 78 000 wniosków o pomoc – to około 20% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Dr Tricia Keilthy, SVP Head of Social Justice, powiedziała: „Dane z ESRI i Banku Centralnego wyraźnie pokazują nieproporcjonalny wpływ rosnących cen na gospodarstwa domowe o niskich dochodach.”
„Wskaźniki opieki społecznej powinny działać jak koło ratunkowe, utrzymując ludzi o niskich dochodach na morzu rosnących kosztów utrzymania. Zwiększenie ich przed inflacją to jedyny sposób na ochronę tych ludzi. Powinno to być pierwszym krokiem w szerszym planie wzmocnienia naszego systemu ochrony socjalnej Dzięki czemu będzie on bardziej odporny na wstrząsy gospodarcze i umożliwi ludziom godne życie”.
Ceny artykułów spożywczych znacznie wzrosły w ubiegłym roku. Średnia krajowa cena bochenka chleba w plasterkach wzrosła w ciągu roku o ponad 12 centów.
500-gramowe opakowanie spaghetti jest teraz o 19 centów droższe niż w maju. Jednak średnia cena za worek 2,5 kg ziemniaków spadła o 28,5 proc.
W ujęciu miesięcznym koszty mieszkań, prądu i gazu wzrosły od kwietnia o 3,7%. Koszty transportu spadły jednak o 1,7% – głównie ze względu na niższe ceny biletów lotniczych, autobusowych i kolejowych.
Bank Centralny prognozował w kwietniu, że wzrost cen osiągnie średnio 7,7% w drugim kwartale tego roku i utrzyma się powyżej 7% w trzecim, po czym spadnie do 5,1% w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku.