fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Inflacja w Irlandii jest teraz najwyższa od 38 lat

Wciągu ostatnich 12 miesięcy ceny w Irlandii wzrosły średnio o 7,8%. Jest to największy roczny wzrost od 1984 r., a koszty paliwa ponownie napędzają wzrost cen.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) od października 2021 r. inflacja cen konsumpcyjnych rośnie w tempie co najmniej 5% rocznie.

Gwałtownie rosnące koszty energii napędzają wzrost cen, a energia elektryczna jest teraz o 41% wyższa niż w tym czasie w zeszłym roku. Gaz jest o 57% droższy, a paliwa stałe o 26%.

Największy wzrost cen  obserwuje się w przypadku oleju opałowego do domów, którego koszty wzrosły ponad dwukrotnie, odnotowując wzrost o 102%.

Roczna zmiana kosztów transportu odzwierciedla wzrost kosztów oleju napędowego (+41,6%), benzyny (+25,9%), zakupu samochodów (+13,2%) i opłat lotniczych (+45,4%) w porównaniu do maja 2021 r.

To największy roczny wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych od 1984 roku, kiedy roczna inflacja była nieznacznie wyższa i wynosiła 7,9%.

TD Richard Boyd Barrett – jeden z organizatorów Koalicji Kosztów Utrzymania,  stwierdził , że potrzebne są radykalne działania, aby zaradzić problemom związanym z kosztami utrzymania.

„Wraz z podwójnym kryzysem kosztów życia i kryzysem mieszkaniowym, który całkowicie wymyka się spod kontroli, rząd nie widzi potrzeby podjęcia poważnych działań.”

„Pilnie potrzebujemy kontroli cen podstawowych towarów i mediów oraz poważnych działań w kwestii nieopłacalnych czynszów i cen domów. Płace i dochody muszą być chronione i zwiększone.”

„Rząd nie reaguje w żaden poważny sposób na ten kryzys. Dlatego potrzebujemy ludzi, aby wyszli na ulice, protestowali i domagali się działań”.

Protest jest wspierany przez rady handlowe Dublina i Waterford, National Housing and Homeless Coalition, a także Sinn Fein, People Before Profit i Independent TDs.

Według organizacji Saint Vincent de Paul ta sytuacja to „poważnym problemem” dla wielu rodzin. W tym roku zanotowano ponad 78 000 wniosków o pomoc –  to około 20% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dr Tricia Keilthy, SVP Head of Social Justice, powiedziała: „Dane z ESRI i Banku Centralnego wyraźnie pokazują nieproporcjonalny wpływ rosnących cen na gospodarstwa domowe o niskich dochodach.”

„Wskaźniki opieki społecznej powinny działać jak koło ratunkowe, utrzymując ludzi o niskich  dochodach na morzu rosnących kosztów utrzymania. Zwiększenie ich przed inflacją to jedyny sposób na ochronę tych ludzi. Powinno to być pierwszym krokiem w szerszym planie wzmocnienia naszego systemu ochrony socjalnej Dzięki czemu będzie on bardziej odporny na wstrząsy gospodarcze i umożliwi ludziom godne życie”.

Ceny artykułów spożywczych  znacznie wzrosły w ubiegłym roku. Średnia krajowa cena bochenka chleba w plasterkach wzrosła w ciągu roku o ponad 12 centów.

500-gramowe opakowanie spaghetti jest teraz o 19 centów droższe niż w maju. Jednak średnia cena za worek 2,5 kg ziemniaków spadła o 28,5 proc.

W ujęciu miesięcznym koszty mieszkań, prądu i gazu wzrosły od kwietnia o 3,7%. Koszty transportu spadły jednak o 1,7% – głównie ze względu na niższe ceny biletów lotniczych, autobusowych i kolejowych.

Bank Centralny prognozował w kwietniu, że wzrost cen osiągnie średnio 7,7% w drugim kwartale tego roku i utrzyma się powyżej 7% w trzecim, po czym spadnie do 5,1% w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły