fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

Bezpłatny webinar już w czwartek

W naszym życiu spotykamy się z wieloma ograniczeniami, jak i z wieloma przywilejami które rządzą się własnymi prawami. Z jednej strony coś się zaczyna, z drugiej zaś nadchodzi tego koniec. W wielu przypadkach nie mamy wpływu na to, co się stanie: jak na zmianę pogody czy otaczające nas katastrofy. Gdyby jednak przyjrzeć się granicom personalnym bliżej to można zauważyć wiele aspektów naszego życia, gdzie takie granice są nadużywane przez innych lub sami sobie pozwalamy na opuszczenie gardy.

Dla przykładu, jeśli ktoś nie szanuje naszej wypowiedzi na dany temat, bądź dana wypowiedź jest nie na miejscu i narusza czyjeś prawa osobiste, bądź nasz pomysł na nowy projekt w pracy zostaje wyśmiany, mowa tutaj o granicach intelektualnych. Kiedy zaś innym razem, ktoś ma tendencje do dotykania rozmówcy podczas dyskusji, trącania lub nietrzymanie odpowiedniej odległości podczas rozmowy to mowa tu o granicach fizycznych. Kolejne uwarunkowania to kiedy ktoś wykorzystuje to, czego się o nas dowiedział lub kiedy ktoś jest zbyt wylewny i bombarduje nas swoimi niesmacznymi opowieściami, które bywają nie na miejscu i budzą zgorszenie. Jest to nadużywanie granic emocjonalnych.

Jest jeszcze kilka rodzajów takich granic, których nieprzestrzeganie lub po prostu nieznajomość tematu czyni z nas potencjalne ofiary, a szkody wyrządzone mogą się ciągnąć latami i to nie tylko jako uszczerbek na zdrowiu fizycznym, ale na naszej psychice, może zaznaczyć znaczny ślad.

Pozostałe granice, jakie jeszcze rozpoznajemy nie tylko z psychologicznego punktu widzenia to granice czasowe, materialne i seksualne.

W wielu sytuacjach nie potrafimy się obronić bądź zauważyć, że dane granice zostały naruszone. W wielu aspektach naszego życia stajemy się ofiarami, tylko dlatego, że chcieliśmy dobrze dla kogoś, bądź tak nas po prostu nauczono. Bywa, że to presja społeczeństwa bądź wszechobecnych „social mediów”. Presja rówieśników bądź nieuzasadnione szukanie poklasku pcha nas do łamania takich granic, które często są również kwestiami moralno-etycznymi. Sytuacje takie i podobne mają miejsce w naszym życiu, ale im więcej wiemy o nich, tym stajemy się bardziej roztropni i ostrożniejsi.

Czy można się nauczyć rozpoznawać takie bariery ?

Czy można się nauczyć komunikacji z naszym odbiorca, aby być asertywnym i nie zranić nikogo? Jak zachować własne granice personalne i nie przekroczyć czyjejś strefy komfortu? Czy można się nauczyć mówić „nie”?

Na te i inne pytania w tematyce granic osobistych będzie można usłyszeć podczas webinaru.

Together-Razem zaprasza na webinar, który odbędzie się dnia 16 czerwca o godzinie 19.00.
Zapisy tutaj: https://togetherrazem.clickmeeting.com/553452477/register

Webinar poprowadzi Marcin Bogucki – terapeuta współpracujący z Together-Razem.

Jednocześnie przypominamy, że w roku 2022 można skorzystać z bezpłatnej terapii w ramach programu „Nie jesteś Sam”.
Aby się zarejestrować należy się umówić korzystając z tego linka:
https://together-razem.org/pl/you-are-not-alone-project/bezplatna-terapia-rejestracja/