fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

AIB ukarany rekordowo wysoką karą grzywny

AIB został ukarany rekordową karą grzywny po skandalu z kredytami hipotecznymi typu mortgage tracker*, podaje Irish Independent.

Bank i jego spółka EBS zostały ukarane grzywną w łącznej wysokości 96,7 mln euro. To znacznie przekracza kwotę, którą bank odłożył w ramach przygotowań do nałożenia kary.

AIB poinformował, że w poprzednich wynikach finansowych odłożył 70 mln euro na karę.

Skandal związany z kredytami typu mortgage tracker, to największa afera, jaka miała miejsce w irlandzkim systemie bankowym.

AIB  ukarano za odmowę udzielenia  tanich kredytów hipotecznych 12 000 klientów.

Bałagan z trackerami kosztował AIB około 600 mln euro. Kwota ta obejmuje zwroty i odszkodowania, opłaty prawne i inne wydatki administracyjne. Sumę powiększy jeszcze kara grzywny.

Dochodzenie

Irlandzki Bank Centralny poinformował, że grzywnę dla AIB zmniejszono o jedną trzecią z potencjalnej kary w wysokości 119 mln euro. To standardowa praktyka, w której dopuszcza się błędy.

AIB przyznał się do 57 odrębnych naruszeń przepisów.

Dyrektor Banku Centralnego ds. Egzekwowania i Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, Seána Cunningham powiedziała, że grzywna odzwierciedla poważne i długotrwałe uchybienia banku.

Nasze dochodzenie wykazało, że kiedy AIB wycofało swoją ofertę kredytów typu mortgage tracker, nie miało należytego szacunku ani obaw o wpływ zmian na klientów. Następnie nastąpiła lawina niepowodzeń…

„W związku z wieloma swoimi uchybieniami, AIB miał możliwość działania w celu ich usunięcia i zapobieżenia dalszym naruszeniom uprawnień swoich klientów. Bank nie wykorzystał jednak tych możliwości.”

„AIB nie uwzględniało i nie uznawał praw swoich klientów, a także zobowiązań wobec nich* – powiedziała.

Podstawowe uchybienia obejmowały odmowę niektórym klientom kredytów hipotecznych typu tracker pomimo, ze byli do nich uprawnieni. Ewentualnie nie zastosowano właściwej stawki.

Grzywny dla AIB i EBS to czwarta i piąta decyzja dotycząca skandalu bankowego.

Bank Centralny, w ciągu ostatnich dwóch lat, nałożył na czterech pożyczkodawców grzywny w wysokości około 82 mln euro.

Należą do nich Permanent TSB i jego dawna jednostka subprime Springboard Mortgages, KBC.

Bank of Ireland nie został jeszcze ukarany. Pod koniec zeszłego roku bank odłożył 94 mln euro rezerw, w tym środki na spodziewaną grzywnę.

Skandal związany z kredytami hipotecznymi został po raz pierwszy ogłoszony w Irish Independent już w październiku 2009 roku.

W tamtym czasie banki zaprzeczały istnieniu jakiegokolwiek problemu.

 

  • Kredyt hipoteczny typy mortgage tracker to rodzaj kredytu mieszkaniowego, w którym oprocentowanie kredytu jest zgodne z inną publicznie dostępną stopą procentową, zwykle stopą procentową ustaloną przez Europejski Bank Centralny. W 2015 r.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!