fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Wzrost cen paliwa coraz bardziej odczuwalny przez irlandzkich kierowców

Wzrost  cen benzyny i oleju napędowego oznacza, że ​​kierowcy wydają średnio 2000 euro rocznie na paliwo.

Wynika to z tego, że według badania przeprowadzonego przez iReach dla ubezpieczyciela Aviva, średnie miesięczne wydatki irlandzkich kierowców na benzynę lub olej napędowy wynoszą obecnie 180 euro.

Jedna trzecia kierowców musi teraz zapłacić aż 200 euro miesięcznie za zatankowanie swoich samochodów.

Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny oleju napędowego wzrosły do marca o 46 procent. Ceny benzyny wzrosły o 35 procent. Gwałtowny wzrost cen spowodowały:   wojna na Ukrainie,  pandemia Covid i ograniczenia dostaw ze strony członków OPEC.

Wciągu ostatnich dwóch lat, roczny koszt eksploatacji przeciętnego samochodu wzrósł  o 700 euro.

Na początku tego roku rząd obniżył akcyzę na paliwo w celu złagodzenia obecnego wzrostu cen. W marcu weszła w życie obniżka o 20 centów za litr benzyny i 15 centów za litr oleju napędowego.  Obniżka  potrwa do sierpnia.

Rzecznik AA Paddy Comyn powiedział, że niestety ceny ponownie wzrosły, a olej napędowy zbliżył się do 2 euro za litr.

Badanie iReach na zlecenie ubezpieczyciela Aviva pokazuje, że rosnące ceny paliw skłaniają ponad połowę kierowców do wprowadzenia co najmniej jednej zmiany w użytkowaniu samochodu. Jeden na 10 badanych stwierdził, że używa samochodu tylko do podstawowych podróży.

Różne grupy wiekowe potwierdziły, że wydały więcej na benzynę lub olej napędowy. Przy czym połowa osób w wieku od 25 do 34 lat wydawała na paliwo ponad 200 euro miesięcznie.

Billy Shannon z Avivy powiedział, że skok cen paliwa oznacza, że ​​ludzie ograniczają korzystanie z samochodów.

„Kiedyś ludzie mogli jeździć samochodem w weekend na wycieczki i podróżować lub używać go do krótszych podróży po swojej okolicy. Wielu z nich musi teraz pomyśleć o tym, jak można zaoszczędzić i znaleźć alternatywne środki transportu tam, gdzie to możliwe”.

Powiedział, że gwałtowny wzrost cen paliw najbardziej dotknął mieszkańców wsi i osoby z małymi dziećmi.

Gospodarstwa domowe, w których jest jedno lub więcej dzieci, ponoszą ogromne koszty dojazdu. Przede wszystkim do pracy i z pracy, szkoły i na zajęcie dodatkowe dla dzieci.

Według przedstawiciela Avivy Shannon: „180 euro miesięcznie to kwota nie bez znaczenia – a ponad jedna trzecia ludzi wydaje znacznie więcej. Tak jak rosnące koszty paliwa mocno wpływają na kieszenie ludzi, ograniczenie tych wydatków, jeśli to możliwe, może mieć duży wpływ na budżety gospodarstw domowych.

Jednak wielu kierowców twierdzi, że nie jest w stanie dokonać żadnych zmian w swoich nawykach związanych z prowadzeniem pojazdu. Dlatego pomimo wzrostu kosztów użytkowania samochodu „nie ma wyboru”.

Około czterech na 10 badanych  stwierdziło, że nie jest w stanie ograniczyć korzystania z samochodu.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!