fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

Rosja odcina dostawy gazu do Polski i Bułgarii

Jak podaje „Independent”, Rosja zapowiedziała odcięcie dostaw gazu do Polski i Bułgarii. To wynik eskalacji sporu Rosji z Zachodem w sprawie inwazji na Ukrainę.

W wydanym przez PGNiG oświadczeniu, spółka informuje, że  rosyjski gigant energetyczny Gazprom zapowiedział, że wstrzyma dostawy gazu od jutra rano.

Wstrzymanie dostaw gazu potwierdziło też Bułgarskie Ministerstwo Energii.

Od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego, Polska i Bułgaria są pierwszymi krajami, odciętymi od dostaw rosyjskiego gazu.  Odcięcie dostaw jest efektem sankcji nałożonych przez Warszawę na rosyjskie  firmy i osoby prywatne.

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał, by kraje, które określił jako „nieprzyjazne”, zgodziły się na wdrożenie schematu, w ramach którego otwierałyby rachunki w Gazprombanku i dokonywały płatności za import rosyjskiego gazu w rublach.

Zagroził odcięciem dostaw w razie nie spełnienia tych żądań.

Polska  ma z Rosją umowę gazową, która wygasa z końcem tego roku. Polski rząd wielokrotnie powtarzał, że nie zgadza się na  nowy systemem płatności za gaz. Zapowiedział również, że nie przedłuży umowy.

Polska nie przedłużyła też umowy o tranzycie gazu z Gazpromem w 2020 roku. Od tego czasu rosyjski dostawca musiał brać udział w aukcjach na przepustowość gazociągu Jamał-Europa z Białorusi do Polski.

Dostawy gazu z Gazpromu  pokrywają około 50 proc. krajowego zużycia.

„Polskie dostawy energii są bezpieczne – poinformowało  polskie ministerstwo klimatu. Dodając jednocześnie,  że nie ma potrzeby czerpania z rezerw  i nie będzie ograniczeń gazu  dla odbiorców.

Kraj może pozyskiwać gaz dwoma połączeniami z Niemcami, w tym rewersem na gazociągu jamalskim, połączeniem z Litwą o przepustowości 2,5 mld m3 rocznie, które zostanie otwarte 1 maja oraz interkonektorem z Czechami do 1,5 mld m3.

Kolejne 5-6 mld m3 mogłoby zostać wysłane przez łącze ze Słowacją, które zostanie otwarte jeszcze w tym roku.

Dodatkowo PGNiG może importować do 6 mld m3 gazu rocznie przez terminal LNG w Świnoujściu nad Morzem Bałtyckim, a lokalnie w Polsce produkuje się ponad 3 mld m3 gazu rocznie. W październiku nastąpi otwarcie  gazociągu umożliwiającego przepływ do 10 mld m3 gazu rocznie między Polską a Norwegią.”

Gazprom poinformował, że od wtorku Polska będzie musiała zacząć dokonywać płatności w ramach nowego schematu. Nie rozwinął i nie skomentował oświadczenia PGNiG o ewentualnym wstrzymaniu dostaw gazu.

Tylko nieliczni nabywcy rosyjskiego gazu, tacy jak Węgry i Uniper, główny niemiecki importer rosyjskiego gazu, zapowiedzieli, że możliwe będzie opłacenie przyszłych dostaw w ramach ogłoszonego przez Moskwę schematu bez naruszania unijnych sankcji.

Kreml poinformował, że Gazprom realizuje dekret prezydencki o wyegzekwowaniu opłat za dostawy gazu w rublach.

PGNiG zapowiedziało, że podejmie kroki w celu przywrócenia przepływu gazu zgodnie z umową jamalską. Wstrzymanie dostaw stanowi naruszenie tego kontraktu.

Dodał, że ma prawo dochodzić odszkodowania za naruszenie umowy.

ŹródłoIndependent