fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Jest porozumienie z kontrolerami lotów

Toczące się od kilku tygodni negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami kontrolerów ruchu lotniczego zakończyły się porozumieniem podała Polska Agencja Prasowa.

 

– To nie koniec wojny, lecz rozejm. Poszliśmy na daleko idące ustępstwa – przekazał reprezentant kontrolerów lotu, Andrzej Fenrych podczas oficjalnego podpisania porozumienia.

– Od jutra pracujemy dalej. Wypracowaliśmy względny spokój na dwa miesiące i 10 dni, do 10 lipca – przekazał przedstawiciel kontrolerów w Sejmie.

 

– Udało się nam dojść do porozumienia. Przy czym musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny to, jest rozejm – powiedział podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. lotnictwa wiceprzewodniczący ZZ KRL Andrzej Fenrych.

Jak dodał: w imię dalszej dobrej współpracy, ponieważ PAŻP zobowiązała się do rozpoczęcia audytu i restrukturyzacji, (…) aby nie paraliżować ruchu lotniczego w Polsce, by Polacy mogli korzystać swobodnie z podróży lotniczych, by firmy lotnicze, które ucierpiały w pandemii, miały szansę normalnie rozwijać swój biznes w rozpoczynającym się sezonie letnim, poszliśmy na daleko idące ustępstwa i udało się nam porozumieć.

Zawarcie porozumienia z kontrolerami ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiej przestrzeni powietrznej – ograniczenia liczby lotów – wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Jak zaznaczył Adamczyk, rozporządzenie Rady Ministrów, które ograniczało ilość lotów w polskiej przestrzeni powietrznej od 1 maja, w przypadku gdyby do porozumienia nie doszło, zostanie zmienione.

 

– Przygotowane są wszystkie stosowne dokumenty. (…) Mam nadzieję, że w dniu jutrzejszym skutki tego rozporządzenia zostaną wycofane” – podkreślił Adamczyk.

Negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) toczyły się od kilku tygodni. Dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania.

 

Gdyby nie doszło do porozumienia, to od 1 maja ruch lotniczy nad Polską miał zostać ograniczony.

 

 

 

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły