fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Przyjęcie przez państwo Ukraińców ujawnia luki irlandzkiego systemu imigracyjnego

Przyjęcie przez państwo Ukraińców ujawnia „hipokryzję” irlandzkiego systemu imigracyjnego, pisze autor artykułu w Irish Times

Nie powinniśmy stosować różnych standardów. Jeśli możemy to zrobić dla Ukrainy, powinniśmy zrobić to dla Afganistanu i Syrii”

Gorące przyjęcie przez rząd uchodźców ukraińskich dowodzi że państwo było w stanie zapewnić bardziej współczujący system wsparcia dla osób ubiegających się o azyl, powiedział czołowy działacz na rzecz praw migrantów.

Rażąca nierówność

Lucky Khambule, współzałożyciel Ruchu Ubiegających się o Azyl w Irlandii, powiedział, że decyzja o natychmiastowym wsparciu Ukraińców uciekających przed wojną podczas gdy migranci z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki czekają latami na decyzje w sprawie ich wniosków o azyl, ujawnia „rażącą nierówność” w systemie imigracyjnym.

Doceniamy to, co rząd robi w odpowiedzi na kryzys ukraiński, ale widzimy tu hipokryzję” – powiedział.

Odpowiedź na kryzys europejski

„Stanęli na głowie, aby pomóc ludziom w tym europejskim kryzysie. To pokazuje, że i wcześniej mogli zrobić więcej. Gdyby nastawienie było właściwe, bardzo szybko znaleźliby miejsce dla osób ubiegających się o azyl”.

Obecnie jest 8205 osób, w tym 2658 dzieci, w ośrodkach opieki bezpośredniej i awaryjnego zakwaterowania w całej Irlandii, według najnowszych danych rządowych. Wiele osób żyje w tym systemie od lat.

20 000 ukraińskich uchodźców

Rząd oczekuje, że do końca tego miesiąca do Irlandii przybędzie 20 000 ukraińskich uchodźców.

Khambule dodał:Mieliśmy kryzys uchodźców syryjskich, kryzys uchodźców afgańskich, jest Jemen, jest Etiopia, jest Libia – wszystko to są strefy konfliktu, ale nigdy nie widzieliśmy takiego wysiłku ze strony rządu”.

Świat chwali Irlandię za przyjęcie takiego stanowiska, ale obserwatorzy muszą spojrzeć na podwórko na zapleczu, żeby zobaczyć, co dzieje się z innymi uchodźcami”.

Zaniedbani

Khambule powiedział, że przed inwazją rosyjską, która sprawiła, że ukraińscy uchodźcy uciekają do Irlandii, osoby ubiegające się o azyl, które przybyły do Irlandii w zeszłym roku, czuły się „zaniepokojone i zaniedbane”.

Powiedział, że wielu spędzało całe miesiące w hotelach przed otrzymaniem certyfikatu tymczasowego pobytu (TRC). Natomiast ich dzieci, mieszkające w tych hotelach nie uczęszczały do szkoły.

Osoby ubiegające się o azyl nie mogą uzyskać numeru PPS ani otrzymać dziennej diety, dopóki nie otrzymają karty TRC (certyfikatu tymczasowego pobytu).

Ukraińcy szybko rozpatrywani

John Lannon, dyrektor naczelny grupy praw migrantów Doras, powiedział, że wnioski Ukraińskie  są szybko rozpatrywane. Dodatkowo otrzymują zasiłek uzupełniający bez opóźnienia.

Natomiast osoby ubiegające się o azyl muszą czekać na rozpatrzenie ich aplikacji do sześciu miesięcy.

System dwupoziomowy

To jest fundamentalnie błędne – wyrażenie – system dwupoziomowy było często używane w ciągu ostatnich dwóch tygodni” – powiedział.

Pokazaliśmy teraz, co możemy zrobić, gdy istnieje wola polityczna. Ale nadal mamy zobowiązania wobec ludzi z każdej części świata na mocy prawa międzynarodowego. Nie powinniśmy stosować różnych standardów. Jeśli możemy to zrobić dla Ukrainy, powinniśmy zrobić to dla Afganistanu i Syrii, albo dla ludzi uciekających przed torturami z miejsc takich jak DRK (Demokratyczna Republika Konga).”

Nowi przybysze

Liczba osób ubiegających się o azyl i o ochronę w Irlandii gwałtownie wzrosła pod koniec ubiegłego roku. Przybyło 2260 zarejestrowanych w okresie od 1 listopada do 30 stycznia, według danych Departamentu Dzieci i Równości. Rzeczniczka departamentu powiedziała, że kontynuowano prace nad zakwaterowaniem osób ubiegających się o azyl oraz że proces przetargowy został zakończony, aby „zapewnić dodatkowe przyjęcia wnioskodawcom ubiegającym się o ochronę międzynarodową”.

Prace nad wdrożeniem Białej Księgi w sprawie Zakończenia Świadczeń Bezpośrednich również trwają. Pracuje nad tym oddany zespół IPAS, dodała rzeczniczka.

Powiedziała, że większość pracowników w zespole w ramach Irlandzkiego Programu Ochrony Uchodźców, którzy wspierają uchodźców afgańskich i syryjskich pracuje nad tą sprawą nadal. Nie zostali oni oddelegowani do wykonywania obowiązków w stosunku do osób uciekających przed wojną na Ukrainie.

ŹródłoIrish Times

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły