fbpx
2.2 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Opublikowano raport dotyczący wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciwko Covid-19

Raport NPHET ostrzega, że obowiązkowe szczepienia mogą wywołać „nieufność” w stosunku do programu szczepień.

W dokumencie stwierdzono, że irlandzki program szczepień odniósł sukces dzięki „zaufaniu i przejrzystości”.

Natomiast program obowiązkowych szczepień może prowadzić do nieufności wobec rządu i wzrostu nastrojów antyszczepionkowych.

To wyniki badań przeprowadzonych dla Krajowego Zespołu ds. Kryzysu Zdrowia Publicznego nad skutecznością takiego modelu ochrony przed Covid-19.

W raporcie badacze ostrzegają również, że wprowadzenie w życie obowiązku dotyczącego szczepionek będzie „złożone logistycznie, kosztowne i czasochłonne”.

Obowiązkowe szczepienia  w Austrii

Niewiele krajów wprowadziło obowiązkowe programy szczepień. W zeszłym miesiącu na ten krok zdecydowała się Austria.

W raporcie zauważono, że irlandzki program szczepień odniósł sukces, ponieważ był „w dużej mierze oparty na zaufaniu i przejrzystości, a nie karach i egzekwowaniu obowiązku wobec społeczeństwa”.

Nieufność wobec rządu

Gdyby NPHET zmieniło obecny dobrowolny program, na program obowiązkowy, mogłoby to „wywołać nieufność do rządu” i niepokoje społeczne.

W artykule badawczym stwierdzono również, że „mało prawdopodobne jest znaczne zwiększenie odsetku decyzji przyjęcia szczepionki wśród osób, które nie są szczepione”.

Program obowiązkowych szczepień mógłby zaszkodzić osobom z mniej uprzywilejowanych grup społecznych jednocześnie potencjalnie zwiększając ogólnie nastroje polaryzacyjne i antyszczepionkowe.

Szczepionka zmniejsza ryzyko

Niezbędne jest podejmowanie ciągłych wysiłków na rzecz zaangażowania i skutecznej komunikacji oraz oferowanie praktycznego i ukierunkowanego wsparcia tym, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni. Przede wszystkim wskazując bezpośrednią korzyść, jaką oferuje szczepionka COVID-19 pod względem zmniejszenia ryzyka ciężkiej choroby, hospitalizacji i śmierci” – czytamy w artykule.

Poziomy zaufania

Zauważono, że poziom zaufania różnił się w społeczeństwie irlandzkim.

„Wśród nieszczepionej części populacji nadreprezentowane są kobiety, osoby poniżej 40 roku życia, osoby o niższym poziomie wykształcenia, osoby bezrobotne, osoby należące niższych klas społecznych, osoby mieszkające w Connacht-Ulster i obywatele spoza Irlandii ”.

W artykule stwierdzono, że wahanie co do przyjęcia szczepienia przeciwko Covid-19 wśród osób z niektórych mniejszości etnicznych jest związane z brakiem zaufania wynikającym z systemowego rasizmu i dyskryminacji, negatywnymi doświadczeniami w systemie opieki zdrowotnej, a także historycznymi nadużyciami (np. badanie Tuskegee dotyczące kiły).

Problemy z prywatnością i ochroną danych

Raport stwierdza również, że w badaniach nad szczepionkami występuje niedostateczna reprezentacja mniejszości.

Badacze ostrzegają również, że istnieją ograniczone doświadczenia w egzekwowaniu nakazów szczepień, a takie programy są wdrożone w niewielu krajach na świecie.

Identyfikacja osób, które pozostają nieszczepione, rodzi problemy z prywatnością i ochroną danych” – dodaje raport.

 

 

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły