fbpx
11.1 C
Dún Laoghaire
wtorek, 21 marca, 2023

W Austrii wchodzą w życie przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień

W Austrii wchodzą w życie przepisy nakazujące obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia. Jest to bezprecedensowe działanie w Unii Europejskiej.

Nowe przepisy, przyjęte 20 stycznia przez krajowy parlament, zostały podpisane przez prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena.

Rząd zdecydował się na przyjęcie nowego, ostrzejszego podejścia pomimo ostrej krytyki tego posunięcia .

„Żaden inny kraj w Europie nie poszedł w nasze ślady” – powiedział Manuel Krautgartner, który prowadził kampanię przeciwko nowym przepisom.

 

Pomimo tak drastycznego środka, wskaźnik szczepień w Austrii nadal nie wzrasta, pozostając poniżej poziomów obserwowanych we Francji czy Hiszpanii.

 

„Jesteśmy dalecy od osiągnięcia maksymalnej wydajności, sytuacja jest w całkowitej stagnacji”, powiedziała Stefanie Kurzweil ze stowarzyszenia Arbeiter Samariter Bund.

Osoby niezaszczepione są obecnie nie wpuszczane restauracji, obiektów sportowych i kulturalnych. Od teraz będą również podlegać karze grzywny.

Obowiązek szczepień dotyczy wszystkich dorosłych mieszkańców z wyjątkiem kobiet w ciąży, osób, które zaraziły się wirusem w ciągu ostatnich 180 dni oraz osób, które mają zwolnienia lekarskie.

Kontrole rozpoczną się w połowie marca, a sankcje wyniosą od 600 do 3600 euro.

Kara zostanie jedna umorzona, jeśli osoba ukarana grzywną zaszczepi się w ciągu dwóch tygodni.

Według niedawnego badania, ponad 60% Austriaków popiera nowe przepisy.

Jednak przez kilka tygodni po ogłoszeniu nowego prawa dziesiątki tysięcy ludzi wychodziło na ulice, by protestować przeciwko temu, co uważają za radykalną i drakońską politykę.

Krytycy zakwestionowali również potrzebę przymusu, biorąc pod uwagę łagodniejszy charakter wariantu Omicron.

Według austriackiego ministra zdrowia, Wolfganga Muecksteina obowiązkowe szczepienia mają na celu zarówno ochronę kraju przed kolejnymi falami, jak i zwalczanie nowych wariantów.

 

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły