fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Minister radzi jak przetrwać wobec stale rosnących kosztów utrzymania

Przywódcy trzech partii rządowych spotykali się, aby omówić sposoby radzenia sobie z rosnącymi kosztami życia.
W tym tygodniu rząd ma uzgodnić pakiet środków i zatwierdzić krajowy program modernizacji.

 

Tymczasem minister stanu w Departamencie Finansów – Sean Fleming powiedział Drivetime RTÉ, że jego główną radą dla ludzi jest zmiana dostawcy energii i oszczędzanie.

„Zamiast narzekać i pytać: „Co rząd zamierza dla mnie zrobić?”, możesz mieć istotny wpływ na własne finanse, ale wiąże się to z koniecznością samodzielnego wykonania pracy przez ludzi” – powiedział Fleming.

Fianna Fáil TD Laois-Offaly przyznał, że jego pensja netto wynosi „około 1000 euro tygodniowo”. Jednak według niego  ta rada jest odpowiednia dla osób o dowolnym poziomie dochodów. Powiedział, że co tydzień robi zakupy do swojego domu i zna ceny żywności w różnych supermarketach.

„Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zmienić swój supermarket. Jeśli musisz zmienić, od kogo zamawiasz olej, zmień to również” – powiedział.

Twierdził, że kupowanie tańszej energii elektrycznej, gazu, oleju opałowego, ubezpieczenia i oprocentowanie kredytów hipotecznych doprowadzą do zmniejszenia wydatków na gospodarstwo domowe.

„Jeśli zmieniasz dostawców, możesz uzyskać lepsze ceny” . Dodał, że ludzie muszą chcieć podjąć wysiłek oszczędzania.

Lider Partii Pracy Alan Kelly powiedział, że minister Fleming pokazał, jak bardzo oderwany jest rząd od realiów życia codziennego. Dodał, że rok temu litr oleju napędowego kosztował 1,20 euro, a teraz 1,65  i zmiana dostawcy  nie zmieni tego.

Louise O’Reilly z Sinn Féin opisała  uwagi ministra jako nieczułe, dodając, że ignorują kryzys, z którym borykają się irlandzkie rodziny.

Wcześniej Taoiseach powiedział, że rząd musi planować w oparciu o to, że gwałtowne podwyżki kosztów utrzymania wystąpią w perspektywie średnioterminowej, a na pewno przez następne kilka miesięcy.

Przemawiając dziś po południu w Killarney, Micheal Martin przyznał, że istnieją ograniczenia w zakresie, w jakim rząd może pomóc ludziom, którzy znaleźli się pod presją rosnącej inflacji.

Powiedział jednak, że priorytetem jest teraz opracowanie pakietu środków, które „amortyzują cios” dla ludzi. Powiedział, że szczegóły tego pakietu zostaną ujawnione do końca tygodnia.

„W tej chwili priorytetem jest to, że możemy wprowadzić szereg środków, które złagodzą cios dla wielu, wielu ludzi, którzy wyraźnie odczuwają skutki podwyżek cen.” – powiedział Martin

„Minister wydatków publicznych i minister finansów pracują nad pomysłami na ten temat”.

Powiedział jednak, że nie będzie wdawał się w szczegóły, jakie środki może zawierać pakiet.

Taoiseach powiedział, że inflację napędzają zewnętrzne, globalne czynniki, takie jak ceny paliw. Dodał, że jest to przypomnienie dla kraju o potrzebie „podwojenia” wykorzystania energii odnawialnej i zmniejszenia zależności Irlandii od gazu i innych paliw kopalnych.

„Chcemy wprowadzić pewne środki, kierując wsparcie do ludzi o niskich dochodach, aby przetrwali ten szczególny cykl inflacyjny. Wszyscy jednak musimy być realistami, jeśli chodzi o to, co można osiągnąć”.

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły