fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Koniec obowiązkowego noszenia masek

Taoiseach powiedział, że rząd przyjmie wszystkie porady Krajowego Zespołu ds. Kryzysu Zdrowia Publicznego. W rezultacie, od 28 lutego zniesione zostaną prawie wszystkie środki dotyczące Covid-19 .

Zmiany obejmą zakończenie obowiązkowego noszenia masek i wykonywania testów PCR dla większości osób poniżej 55 roku życia.

Sam Krajowy Zespoł ds. Kryzysu Zdrowia Publicznego (NPHET) kierowany przez doktora Tonego Holohana, jak zalecono w liście do rządu, przestanie działać.

Przemawiając w Brukseli, Micheál Martin powiedział, że kraj wychodzi z nadzwyczajnej fazy pandemii.

Rząd otrzymał szczegółowe pismo od NPHET, w którym zawarto porady dalszego postępowania.

Jednak każdemu, kto ma objawy, nadal zaleca się samoizolację do 48 godzin po ustąpieniu objawów.

W dziewięciostronicowym liście do Ministra Zdrowia NPHET zaleca wprowadzenie istotnych zmian w systemie testowania i śledzenia kontaktów. Skupią się one na zmniejszeniu poważnych skutków wirusa, a nie na ograniczeniu transmisji.

Testy PCR będą nadal zalecane tylko dla osób w wieku 55 lat lub starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami wysokiego ryzyka oraz osób z obniżoną odpornością i ich opiekunów.

W liście doktora Tony’ego Holohana, stwierdzono:

„Właściwe jest teraz przejście od reakcji opartej na obszernych ustaleniach przypadków i śledzeniu infekcji w celu ograniczenia transmisji, w kierunku reakcji skoncentrowanej na łagodzeniu poważnych skutków Covid-19, z ciągłym wymogiem ochrony osób najbardziej podatnych na poważne skutki choroby”.

W tym samym liście doktor zalecił zniesienie obowiązku noszenia masek w szkołach, handlu detalicznym i innych pomieszczeniach publicznych, transporcie publicznym, taksówkach oraz dla personelu w obiektach hotelarskich.

NPHET powiedział, że fizyczna odległość może być trudna w autobusach, pociągach i innych miejscach transportu publicznego, gdzie „ci, którzy są bardziej podatni na poważne skutki Covid-19, nie zawsze mają swobodę, aby go uniknąć”.

Kontynuacja środków ochrony zdrowia publicznego

NPHET zalecił kontynuację innych środków ochrony zdrowia publicznego, takich jak higiena, wentylacja i pozostawanie w domu w przypadku objawów.

Doktor Holohan powiedział, że należy jednak szanować indywidualne wybory ludzi. Przede wszystkim należy pozostawic dobrowlność jeśli chodzi o noszenie masek na twarz i dystans fizyczny.

Holohan uważa, że dalsze łagodzenie środków „doprowadzi do pewnej niepewności” dla wielu, co do tego, jak powinni chronić się przed wirusem.

„NPHET przyznaje, że w nadchodzącym okresie ludzie będą postrzegać ryzyko zakażenia Covid-19 na różne sposoby. Przede wszystkim, w zależności od ich indywidualnej historii medycznej i dotychczasowego doświadczenia pandemii” – powiedział.

„Będzie ważne, aby w nadchodzącym okresie respektowano indywidualne wybory ludzi w zakresie dystansu fizycznego, używania masek na twarz i innych środków ochronnych” – dodał.

Dr Holohan poradził ministrowi, aby rząd rozważył kampanię komunikacyjną, aby przekazać to przesłanie.

„Posuwamy się naprzód”

„Obecny profil epidemiologiczny Covid-19 nadal zapewnia zasadniczo stabilną i pozytywną perspektywę” – powiedział minister Stephen Donnelly.

„Porada NPHET dotycząca usunięcia obowiązkowego noszenia maski jest kluczowym wskaźnikiem tego, że posuwamy się naprzód, jeśli chodzi o naszą zdolność do życia z Covid-19” – powiedział Donnelly.

„Nasza zdolność do złagodzenia ograniczeń wynika z reakcji i wsparcia ludzi w całym kraju oraz naszego udanego programu szczepień.

„Z zadowoleniem przyjmuję te zalecenia. Chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować członkom NPHET za ich wiedzę fachową, zaangażowanie i wskazówki w tak trudnym okresie. Ich wkładu nie można przecenić”.

Statystyki

Departament Zdrowia został powiadomiony o 8593 nowych przypadkach Covid-19.

Nowe liczby obejmują 4821 przypadków potwierdzonych PCR i 3772 dodatnich testów antygenowych zarejestrowanych za pośrednictwem portalu HSE.

18 lutego o 8 rano w szpitalu znajdowało sie 591 pacjentów z Covid-19, z których 57 było na OIOM-ie.

Wirusolog ostrzega, że Covivd-19 „nie zniknął”

Przemawiając w RTÉ’s Drivetime, adiunkt ds. Wirusologii na UCD, dr Gerald Barry, powiedział: „Pandemia się nie skończyła. Tak, okej, na szczęście z Omicronem, nie jest tak źle, jak kiedyś. Na tę ifekcję jednak, nadal są podatni w szczególności starsi i schorowani  ludzie”.

ŹródłoRTE.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły