fbpx
2.2 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Irlandia zniesie obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Irlandia zniosi obowiązek wizowy dla obywateli tego kraju, którzy podróżują na Zielona Wyspę.

Posunięcie to potwierdził Taoiseach Micheál Martin, który powiedział, że Irlandii „nie zabraknie” w udzielaniu pomocy humanitarnej narodowi ukraińskiemu.

Martin powiedział, że departamenty sprawiedliwości i spraw zagranicznych będą wdrażać program zniesienia wiz już dzisiaj.

„Wierzymy, że będzie to pomocne dla ukraińskich rodzin, które mogą chcieć, aby ich bliscy do nich dołączyli. Z tych ataków wyniknie poważny problem migracyjny. Będziemy musieli odegrać swoją rolę w pomocy tym, którzy będą musieli uciec z Ukrainy. Robimy to w solidarności z naszymi europejskimi kolegami” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney nazwał rosyjską inwazję na Ukrainę „morderczym aktem agresji”.

Rosja przypuściła szturm na swojego sąsiada z eksplozjami zgłoszonymi w kilku ukraińskich miastach, w tym w stolicy Kijowie. Ataki rozpoczely się od około 5 rano czasu lokalnego (3:00 czasu irlandzkiego).

W wywiadzie dla programu RTÉ Morning Ireland, Coveney powiedział, że Irlandia nie zajmie neutralnego stanowiska wobec rosyjskiej wojowniczości.

„Irlandia jest krajem neutralnym, nie mamy sojuszu militarnego, ale z pewnością nie jesteśmy neutralni w kwestii takiej jak ta, gdy na kontynencie europejskim dochodzi do rażącej agresji” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że rosyjska agresja jest „atakiem na Europę, którą wspólnie budowaliśmy od II wojny światowej”.

Obiecał „bardzo bezpośrednie i bardzo dotkliwe” sankcje wobec Rosji.

Zapewnil, ze Irlandia „nie pójdzie na wojnę z Rosją militarnie”.

„Reakcja w postaci sankcji będzie bardzo bezpośrednia i bardzo dotkliwa, a to oznacza, że ​​UE również ucierpi w wyniku tych sankcji, ponieważ niewątpliwie pojawią się kontrsankcje ze strony Rosji. ”

Irlandzcy obywatele na Ukrainie

Coveney powiedział, że obecnie na Ukrainie są dwie rodziny irlandzkie z powodu macierzyństwa zastępczego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest z nimi w kontakcie, aby zapewnić im bezpieczny wyjazd z kraju.

Dwóch irlandzkich dyplomatów w Kijowie zostało przeniesionych w bezpieczne miejsce wraz z innymi przedstawicielami z UE. Dodał, że każdy, kto opuszcza Ukrainę, będzie musiał to zrobić drogą lądową. Przestrzeń powietrzna kraju nie jest obecnie bezpieczna.

Pisząc na Twitterze, minister spraw zagranicznych powiedział: „Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Niech Bóg im pomoże.”

„Nasze myśli i modlitwy są z niewinnymi mieszkańcami Ukrainy, gdy ich rodziny budzą się po szokujących rosyjskich atakach. Rosyjscy przywódcy okłamują własny naród, aby usprawiedliwić tę nielegalną agresję. Całkowicie potępiamy Rosję za ten akt nieuzasadnionej wojny w sercu Europy.”

Departament Spraw Zagranicznych wydał pilną poradę konsularną, nakazując wszystkim obywatelom Irlandii na Ukrainie schronienie się w bezpiecznym miejscu.

„Nie ruszaj się po kraju w nadchodzących godzinach. Prosimy o przestrzeganie zaleceń władz lokalnych. W miarę rozwoju sytuacji będziemy publikować regularne aktualizacje”.

Stanowisko premiera Irlandii

Taoiseach Micheál Martin wydał oświadczenie potępiające ostatnią akcję Władimira Putina:

„Całkowicie potępiam, w najostrzejszych słowach, nie dający się obronić atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy. Nasze pierwsze myśli są z nimi.

Będziemy współpracować z naszymi partnerami z UE i w ONZ, aby pociągnąć do odpowiedzialności prezydenta Putina i jego reżim.

„Rosja zapłaci wysoką cenę za ten skandaliczny akt agresji. Jesteśmy po stronie Ukrainy” – podsumował Martin.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły