fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Wielka Orkiestra gra również w Irlandii

Pod hasłem „Przejrzyj na oczy” odbywa się w niedzielę 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku WOŚP zbiera środki na rozwój leczenia wzroku u dzieci.

Do 15:40 zebrano 63 952 223 zł – poinformował Jerzy Owsiak.

 

Hasłem tegorocznej zbiórki jest „Przejrzyj na oczy”.

Na stronie WOŚP podkreślono, że „wzrok to najważniejszy zmysł człowieka”.

„Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje” – wskazano.

 

W Irlandii również gra orkiestra

W Irlandii jak podaje strona główna fundacji  zostały zarejestrowane 4 sztaby:

Sztab nr: 5998
Midlands Polish Community
Szef sztabu: Danuta Kiernan

Sztab nr: 5381 w Dublinie oraz pod tym sztabem grają miasta: Cork, Carlow, Gorey, Portlaoise,  Limerick, Kilkenny

Szef sztabu: Krzysztof Blaszczyk

 

Sztab nr: 4913
Szkoła Polska w Waterford
Szef sztabu: Katarzyna Komin

Sztab nr: 5456
Związek Harcerstwa Polskiego w Wexford
Szef sztabu: Ewa Malinowska

Nie mamy jeszcze informacji ile środków zebrały poszczególne sztaby w Irlandii.

 

Finał WOŚP

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Poprzedzają ją akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.

 

Za pieniądze zebrane podczas 30. Finału, kupione będą m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

Kilkanaście tysięcy pacjentów na oddziałach okulistyki dziecięcej

Jak podali organizatorzy na swojej stronie internetowej, „oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski.

W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych”.

ŹródłoWOSP