fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

W maseczkach atrakcyjniej – przekazali badacze z Cardiff

Podczas pandemii Covid było niewiele pozytywów, ale naukowcy być może odkryli jeden: ludzie wyglądają atrakcyjniej w maskach ochronnych.

Z badań wynika, że maseczki na twarz sprawiają, że wyglądamy atrakcyjniej. Pewien typ jest szczególnie atrakcyjny – podał dziennik Irish Times.

Oceniono, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety wyglądali lepiej, gdy dolna połowa ich twarzy była zasłonięta.

 

Badacze z Cardiff University byli zaskoczeni, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli oceniani jako wyglądający lepiej z maseczką zakrywającą dolną połowę ich twarzy.

Najatrakcyjniej w maseczce chirurgicznej

 

Co może być ciosem dla producentów modnych okryć – i dla środowiska – odkryli również, że twarz zakryta jednorazową maseczką chirurgiczną prawdopodobnie zostanie uznana za najbardziej atrakcyjną.

Dr Michael Lewis, naukowiec ze wydziału psychologii na Cardiff University i ekspert w dziedzinie twarzy, powiedział, że badania przeprowadzone przed pandemią wykazały, że medyczne maseczki na twarz zmniejszają atrakcyjność, ponieważ są związane z chorobą.

Chcieliśmy sprawdzić, czy zmieniło się to od czasu, gdy nakrycia twarzy stały się wszechobecne i zrozumieć, czy rodzaj maseczek ma jakikolwiek wpływ” – powiedział.

Niebieskie maseczki chirurgiczne a zawody medyczne

Nasze badanie sugeruje, że twarze są uważane za najbardziej atrakcyjne, gdy są zakryte medycznymi maskam. Może to być spowodowane tym, że jesteśmy przyzwyczajeni do pracowników służby zdrowia noszących niebieskie maski, a teraz kojarzymy je z osobami wykonującymi zawody opiekuńcze lub medyczne. W czasie, gdy czujemy się bezbronni, noszenie masek medycznych może nas uspokajać i dlatego czujemy się bardziej pozytywnie nastawieni do użytkownika”.

Pierwsza część badania została przeprowadzona w lutym ubiegłego roku. 43 kobiety zostały poproszone o ocenę w skali od 1 do 10 atrakcyjności wizerunków męskich twarzy bez maski, noszących maskę z gładkiego materiału, niebieską medyczną maskę na twarz , i trzymających zwykłą czarną książkę zakrywającą obszar, w którym ukrywałaby się maska na twarz.

Uczestniczki badania stwierdziły, że osoby noszące maskę z tkaniny były znacznie bardziej atrakcyjne niż osoby bez masek lub osoby, których twarze były częściowo zasłonięte książką. Ale maska chirurgiczna – która była zwykłą, jednorazową maską – sprawiła, że osoba nosząca wyglądała jeszcze lepiej.

Wyniki są sprzeczne z badaniami sprzed pandemii, w których uważano, że maski skłaniają ludzi do myślenia o chorobie i należy ich unikać” – powiedział Lewis.

Pandemia zmieniła psychologię

Pandemia zmieniła naszą psychologię w postrzeganiu osób noszących maski. Kiedy widzimy kogoś noszącego maskę, nie myślimy już „ta osoba ma chorobę, muszę trzymać się z daleka”.

Odnosi się to do psychologii ewolucyjnej i dlaczego wybieramy partnerów, których wybieramy. Choroba i oznaki choroby mogą odgrywać dużą rolę w doborze partnera – wcześniej wszelkie sygnały wskazujące na chorobę mocno by zniechęcały.

Teraz możemy zaobserwować takie zmiany w naszej psychologii, że maski na twarz nie działają już jako wskazówka zakażenia”.

Podkreślają oczy

Lewis powiedział, że jest również możliwe, że maski uatrakcyjniają ludzi, ponieważ zwracają uwagę na oczy. Powiedział, że inne badania wykazały, że zakrycie lewej lub prawej połowy twarzy również sprawia, że ludzie wyglądają bardziej atrakcyjnie, częściowo dlatego, że mózg wypełnia brakujące luki i wyolbrzymia ogólny wpływ.

Wyniki pierwszego badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Badania Kognitywne: zasady i implikacje”. Przeprowadzono drugie badanie, w którym grupa mężczyzn patrzy na kobiety w maskach; nie zostało ono jeszcze opublikowane, ale Lewis powiedział, że wyniki były zasadniczo takie same.

Badacze nie prosili uczestników o określenie swoich orientacji seksualnych.

ŹródłoIrish Times

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!