fbpx
7.7 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Tragedia w Tatrach. Znaleziono ciała trzech osób.

Słowaccy ratownicy znaleźli ciała trzech Polaków, którzy zginęli podczas wyprawy na Gerlach – najwyższy szczyt Tatr.   Ich poszukiwania trwały od piątku.

Horska Zachranna Slużba, poinformowała, że ciała znaleziono pod południową ścianą Kotłowego Szczytu.

Ciała polskich taterników zostały odnalezione w niedzielę 9 stycznia w godzinach popołudniowych.

„Ratownicy prowadzili intensywne poszukiwania w sobotę i w niedzielę przy użyciu wszelkich dostępnych środków. Wykorzystano przyrządy do lokalizacji telefonów komórkowych, prowadzono poszukiwania lotnicze z pomocą śmigłowców oraz drona. Szlaki przeszukiwali też pieszo ratownicy HZS. W poszukiwaniach pomagali polscy ratownicy górscy z TOPR, którzy używali urządzeń do lokalizowania sygnału komórkowego w terenie, ponieważ telefony komórkowe zaginionych były nadal aktywne” – czytamy w oświadczeniu słowackich ratowników.

 

Ratownicy dzięki zgłoszeniu wiedzieli, że polski przewodnik górski (po kursie UIMLA) wybrał się na Gerlach z dwoma klientami, którzy zamierzali wejść na najwyższy szczyt Tatr. Ratownicy skoncentrowali więc poszukiwania na dwóch lokalizacjach – Dolinie Batyżowieckiej i Wielickiej Próbie.

Ich ciała zostały wypatrzone ze śmigłowca. W poniedziałek odbędzie się sekcja zwłok.

 

Polacy wybrali się na Gerlach w piątek 7 stycznia.

Wyruszyli o godzinie 7 rano ze schroniska „Dom Śląski” w kierunku Batyżowieckiego Stawu. Dalej mieli iść przez tzw. Batyżowiecką Próbę, jednak nie wrócili.

Ratowników poinformował zaniepokojony znajomy, który wcześniej odłączył się od grupy.

ŹródłoPolsat News