fbpx
9 C
Dún Laoghaire
czwartek, 19 maja, 2022

Manewry sił zbrojnych Rosji 240 km od Cork

Rząd Irlandii jest „zaniepokojony” tym, że Rosja planuje przeprowadzić manewry rakietowe u południowych wybrzeży Irlandii.

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney ma bezpośrednio porozmawiać z ambasadorem Rosji o planach przeprowadzenia ćwiczeń.

Irlandzki Urząd Lotniczy wysłał zawiadomienie do kontroli ruchu lotniczego o zamknięciu części irlandzkiej przestrzeni powietrznej na kilka dni w lutym.

Wiceminister OPW Patrick O’Donovan uspokojał, że ćwiczenia mają się odbyć 240 km od wybrzeża Cork, ale nie będą miały one miejsca na wodach irlandzkich.

„Rozmawiałem o tym z ministrem spraw zagranicznych, a Departament Spraw Zagranicznych poruszył tę kwestię w ambasadzie Rosji w Irlandii” – powiedział O’Donovan.

 

Tam gdzie mają odbyć się ćwiczenia wojskowe na wodzie i w powietrzu to formanie nie są wody południowej Irlandii. Nazywają się one wyłączną strefą ekonomiczną.

„I nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby okręty marynarki wojennej z innych krajów powiadomiły w tym przypadku Urząd Lotnictwa Cywilnego, Irlandzki Urząd Lotnictwa” – dodał.

 

Brak ochrony radarowej

Pearse Doherty z Sinn Féin powiedział, że powody, dla których kraje chcą przeprowadzać takie manewry tak blisko Irlandii, to słabość naszej podstawowej obrony radarowej.

„Wskazano na to już siedem lat temu i stwierdzono, że jest to priorytet, ale nadal nic się nie zmieniło” – powiedział Doherty.

„Musimy dokonać niezbędnych inwestycji, abyśmy mieli możliwość monitorowania tego, co się dzieje na wodach i w powietrzu” – powiedział.

 

Poseł Partii Pracy  Ivana Bacik powiedziała, że ​​rozwój sytuacji jest „bardzo niepokojący”.

Powiedziała, że ​​Rosja stosuje taktykę zastraszania:

„Popatrzmy na Ukrainę, na Białoruś, na Gruzję, na rosyjską interwencję w Syrii, przerażającą interwencję, i przez wiele lat byłam bardzo krytyczna wobec Rosji.”
Powiedziała, że ​​chciałaby wiedzieć, czy można coś zrobić, aby takie zachowania powstrzymać.

 

Tymczasem ambasador Rosji w Irlandii Jurij Filatow i szef Sztabu Obrony generał broni Seán Clancy spotkali się w piątek w ambasadzie rosyjskiej przy Orwell Road w Dublinie.

„Strony omówiły kwestie stosunków rosyjsko-irlandzkich i agendy międzynarodowej, a także perspektywy kontaktów między siłami zbrojnymi obu krajów” – poinformowała w tweecie ambasada Rosji.

W odpowiedzi Departament Obrony powiedział, że spotkanie było „rutynową kurtuazyjną wizytą”.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!