fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Dzisiaj rekordowa liczba zakażonych COVID-19 w Irlandii

Dzisiaj ogłoszono nowy dzienny rekord 20 554 potwierdzonych przypadków Covid-19, najwyższą dzienną liczbę przypadków od początku pandemii – podał Irish Times.

Nastąpił również gwałtowny wzrost hospitalizacji z 619 potwierdzonymi przypadkami w szpitalu (wg stanu na czwartek rano), co stanowi wzrost o 80 osób w porównaniu do dnia poprzedniego.

W ciągu ostatnich 24 godzin miało miejsce 148 przyjęć do szpitala i 68 wypisów ze szpitala.

Liczby na oddziałach intensywnej terapii utrzymują się na stałym poziomie tj: 88 osób znajdujących się pod respiratorami.

Nie został zgłoszony żaden zgon.

Kwarantanna – zmiany

Departament Zdrowia ogłosił zmiany w okresie izolacji dla osób zainfekowanych Covid-19.

Osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami w ciągu ostatnich 3 miesięcy lub chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 3 miesięcy albo przyjęły tzw. boostera w ciagu 7 dni, powinny teraz izolować się przez co najmniej 7 dni od wystąpienia objawów (lub daty pierwszego dodatniego testu), a nie 10 dni jak to miało miejsce wcześniej.

Zmiany w testowaniu PCR

Ponadto w związku z ogromną liczbą korzystających z centrów testowych osoby w wieku od 4 do 39 lat, które mają objawy Covid-19, będą musiały mieć najpierw pozytywny test antygenowy i dopiero po tym skorzystać z potwierdzenia testem PCR.

Zmiana wchodzi w życie od przyszłego tygodnia i ma na celu zmniejszenie obciążenia systemów testowania w centrach testowych.

Department Zdrowia podał, że każda osoba z pozytywnym wynikiem testu antygenowego, powinna zgłosić się do centrum testowania PCR, by potwierdzić infekcję. Osoby, które mają wynik negatywny oraz objawy choroby powinny poddać się kwarantannie dopóki objawy nie ustąpią w ciągu 48 godzin.

Sylwester

Naczelny lekarz, dr Tony Holohan powtórzył swój apel, aby ludzie unikali mieszania się w pomieszczeniach z tymi z innych gospodarstw domowych, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa.

Dr Holohan powiedział: „Wiem, że nie jest to rada, którą każdy z nas chciałby usłyszeć, szczególnie przed Sylwestrem.”

Omicron

Holohan powiedział, że dane liczbowe są „napędzane wzrostem liczby infekcji wariantem Omicron, który obecnie stanowi ponad 90 procent przypadków potwierdzonych metodą PCR w Irlandii. ”

Zastępca dyrektora medycznego, dr Ronan Glynn, powiedział, że Omicron jest znacznie bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty, a częstość występowania w  kraju jest teraz znacznie wyższa niż w jakimkolwiek momencie pandemii.

Dr Ronan Glynn zachęca ludzi do przyjmowania szczepionek przypominających, a tym, którzy w ogóle nie mają szczepienia powiedział: „Nigdy nie jest za późno, proszę przyjdź i się zaszczep, ponieważ bez szczepienia, jesteś narażony na bardzo poważne powikłania.”

ŹródłoIrish Times