fbpx
7.7 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Czerwony alert pogodowy dla Cork, Kerry i Clare

Met Éireann wydał ostrzeżenia dla trzech hrabstw Cork, Kerry i Clare do poziomu czerwonego najwyższego.

Update 16.50 dn 6/12/2021

Hrabstwo Clare zostało objęte alertem czerwonym o godzinie 16.50 i ma obowiązywać od jutra od 16:00 do 1 w nocy w środę.

 

Dla pozostałych regionów Irlandii obowiązują żółte i pomarańczowe alerty.

Pisaliśmy o tym w naszym artykule wczoraj https://wirlandii.pl/2021/12/zolty-alert-sztorm-barra-zbliza-sie-do-irlandii/

Gwałtowny sztorm „Barra” przyniesie  „silne i niszczące podmuchy wiatru” w całym kraju.

Met Éireann ostrzega, że w dwóch hrabstwach spodziewane są powodzie przybrzeżne z powodu połączenia wysokich fal, sztormów i przypływu.

Prawdopodobnie nastąpią również zakłócenia w dostawach prądu.

 

 

Lotnisko w Cork

Wiele lotów przylatujących i odlatujących jutro z lotniska w Cork zostało odwołanych.

 

Szef Met Éireann Evelyn Cusack powiedziała, że ten sztorm, który obecnie formuje się i zmierza w kierunku Irlandii, jest określany w USA jako „bomba pogodowa”.

„W całym kraju jutro rano wszędzie będzie bardzo niebezpiecznie, z ulewnymi deszczami i wiachurami” – powiedziała Cusack w RTÉ News at One.

 

Keith Leonard, przewodniczący Narodowego Zespołu ds Kryzysu, powiedział, że jutro na obszarach przybrzeżnych pojawią się „bardzo niebezpieczne warunki pogodowe”.

Zaleca się ludziom w Cork, Kerry i Clare, aby pozostali w swoich domach.

 

Aoife Kealy, meteorolog z Met Éireann, przekazała, że najsilniejsze wiatry będą odczuwane na obszarach południowych i zachodnich.

„Warunki jazdy będą niebezpieczne, z ryzykiem powalonych drzew, zwalonych linii energetycznych i podtopień z powodu ulewnego deszczu” – powiedziała Kealy.

„Tymczasowe konstrukcje zewnętrzne będą szczególnie narażone na podmuchy wiatru”.

W środowe popołudnie ten potężny sztorm stopniowo oddali się od Irlandii na wschód. Środa nadal będzie wietrzna, ale stopniowo będzie się uspokajać.

Czwartek i piątek będzie mniej wietrznie, ale nadal będzie padać.

Ostrzeżenia morskie

Ostrzeżenie o statusie czerwonej burzy obowiązuje również od Roche’s Point przez Valentia do Erris Head od godziny 7 rano jutro do północy.

W oczekiwaniu na przybycie sztormu „Barra”, odbyło sie wczoraj wirtualne spotkanie sztabu kryzysowego z Met Éireann, Biurem Robót Publicznych, lokalnymi  zespołami ds. kryzysowych oraz departamentami i agencjami rządowymi.