fbpx
9 C
Dún Laoghaire
czwartek, 19 maja, 2022

Co robić jeśli jesteś „bliskim kontaktem” osoby chorej na COVID-19?

Święta to czas, w którym ludzie się spotykają by spędzić czas z najbliższymi i warto wiedzieć, że w sytuacji wzrostu zachorowań może zdarzyć się, że po wizycie zostaniemy uznani za bliski kontakt z osoba zakażoną.

The Journal podaje co zrobić, jeśli jesteś wymieniany jako bliski kontakt osoby, która uzyskała pozytywny wynik testu.

Po pierwsze, jeśli masz jakiekolwiek objawy Covid-19 (najczęstszymi objawami są gorączka, suchy kaszel i zmęczenie) musisz się izolować i wykonać test PCR.

HSE instruuje ludzi, aby to robili, nawet jeśli są zaszczepieni lub jeśli są ozdrowieńcami.

Pojęcie „Bliskiego Kontaktu” jest podzielone na dwie grupy ludzi: bliskie kontakty spoza gospodarstwa domowego i bliskie kontakty w ramach jednego gospodarstwa domowego.

Jesteś bliskim kontaktem spoza gospodarstwa domowego, jeśli spędziłaś/eś więcej niż 15 minut w ciągu dnia z osobą, u której wynik testu na Covid był pozytywny.

Tzw. bliskie kontakty osoby zainfekowanej COVID-19 obejmują osoby, z którymi chory miał bliski kontakt w okresie 48 godzin przed wystąpieniem objawów lub w okresie 24 godzin przed badaniem, jeśli objawy nie występują.

Jesteś bliskim kontaktem w ramach jednego gospodarstwa domowego, jeśli mieszkasz w tym samym domu, co osoba, u której wynik testu był pozytywny, korzystasz z kuchni lub łazienki we wspólnym mieszkaniu z osobą, u której wynik testu był pozytywny lub jeśli jesteś partnerem osoby, u której wynik testu był pozytywny.

HSE dodał więcej szczegółów do swoich wytycznych dotyczących bliskich kontaktów w zależności od statusu szczepienia danej osoby.

Osoby, które otrzymały swoje szczepionki, ale nie otrzymały dawki przypominającej, oraz te, które otrzymały szczepionkę przypominającą mniej niż siedem dni przed otrzymaniem wiadomości tekstowej o bliskim kontakcie z HSE, są proszone o wykonanie pięciu testów antygenowych w odstępach co 2 dni.

Jeśli którykolwiek z testów antygenowych jest pozytywny lub jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy infekcji, osoba musi się izolować (pozostać w swoim pokoju) i wykonać test PCR.

HSE przekazuje osobom z tej grupy, aby sami poddawali się kwarantannie (pozostawanie w domu) przez 10 dni od otrzymania wiadomości tekstowej o bliskim kontakcie.

Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą na więcej niż siedem dni przed sms dotyczącym bliskiego kontaktu, muszą wykonać trzy testy antygenowe co dwa dni.

Muszą poddać się kwarantannie przez okres pięciu dni, a jeśli którykolwiek z testów jest pozytywny lub  jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy infekcji Covid, muszą się izolować i wykonać test PCR.

Osoby, które otrzymały pełną rundę szczepień Covid i uzyskały wynik pozytywny w teście PCR w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, również muszą wykonać te kroki: trzy testy antygenowe co dwa dni i pozostać w domu przez pięć dni.

Osoby, które nie otrzymały podstawowej serii szczepionek (dwie dawki Pfizer, Moderna lub AstraZeneca lub jedna dawka szczepionki Janssen) muszą wykonać pięć testów antygenowych co dwa dni każdy.

Muszą również pozostać na kwarantannie przez 10 dni od otrzymania wiadomości tekstowej o bliskim kontakcie.

Osoby, które mieszkają z kimś, kto jest w izolacji, nie muszą ograniczać swoich ruchów, o ile nie mają żadnych objawów.

Jeśli mieszkasz z kimś, kto uzyskał wynik pozytywny, musisz pozostawac w domu i zarezerwować test PCR, jak opisano powyżej.

Te osoby, które mieszkają z kimś, kto czeka na wyniki PCR, powinny również pozostwac w kwarantannie, jeśli nie są zaszczepieni lub jeśli nie wyzdrowieli z Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Osoby zaszczepione lub wyleczone nie muszą w tym scenariuszu poddawać się kwarantannie.

Osobom, które mieszkają z kimś, kto nie może się izolować, na przykład dzieckiem, osobą starszą lub osobą niepełnosprawną, zaleca się ograniczenie ruchów i zachowanie szczególnej ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!