fbpx
9.7 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Wzrasta ilość skarg na kamery monitoringu

Komisja Ochrony Danych (DPC) ostrzegła właścicieli domów przed używaniem kamer CCTV poza terenem ich nieruchomości. Tylko w ubiegłym roku Komisja otrzymała  ponad 150 skarg w tej sprawie.

DPC powiedział, że wiele sporów dotyczy zazwyczaj szerszych kwestii między sąsiadami „często związanych z zarzutami o napaść, wkroczenie lub zachowanie antyspołeczne,  często z udziałem An Garda Síochána”. Większość skarg dotyczy głównie sąsiadów, którzy obsługują system telewizji przemysłowej lub inteligentny dzwonek do drzwi.

DPC powiedział, że były również spory dotyczące korzystania z telewizji przemysłowej w blokach mieszkalnych, które zawierały wspólne wejścia i miejsca parkingowe, które nie sąsiadowały z domem.

Inne przypadki dotyczyły atrap kamer, które według DPC nie powodowały problemów z ochroną danych.

Na podstawie  dotychczasowego doświadczenia przedstawiciele DPC uważają, że wiele spraw związanych ze sporami między sąsiadami,  można lepiej rozwiązać w drodze mediacji między stronami.

 

Komisja przypomina, że aby uniknąć potencjalnego postępowania karnego lub cywilnego, kamery CCTV zainstalowane w domach powinny rejestrować obrazy tylko w obrębie posesji właściciela domu.

Ważne jest, aby właścicielom nieruchomości uświadomili sobie swoje zobowiązania prawne związane z korzystaniem z systemów telewizji przemysłowej.

Według DPC ,  wiele osób, które korzystają z telewizji przemysłowej i innych rodzajów technologii nadzoru w celu ochrony swoich domów i mienia, może nie rozumieć swoich obowiązków w odniesieniu do praw innych osób do prywatności i ochrony danych.

 

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2014 r. stanowi, że materiał z kamer CCTV rejestrujący obrazy chodnika publicznego poza terenem prywatnym naruszał przepisy dotyczące ochrony danych, mimo że właściciel domu używał systemu do identyfikacji osób, które atakowały jego dom.

Punktem wyjścia było ustalenie, czy przetwarzanie danych osobowych przez takie urządzenia mieści się w zakresie przepisów RODO, które wyłączają przetwarzanie wszelkich danych osobowych w ramach „czynności czysto osobistej lub domowej”.

„W sferze telewizji przemysłowej oznaczałoby to ogólnie, że dopóki zarejestrowane obrazy znajdują się w granicach twojego własnego domu i są wykorzystywane wyłącznie do twoich celów osobistych, wyłączenie prawdopodobnie będzie miało zastosowanie” – powiedział DPC.

 

ŹródłoTheJournal.ie

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!