fbpx
9.5 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Wokół HIV nadal istnieje stygmatyzacja

 Według organizacji charytatywnej „HIV Ireland” pandemia spowodowała poważne wyzwania dla osób żyjących z HIV. 

Stephen O’Hare, dyrektor wykonawczy organizacji HIV Ireland, ostrzegł, że piętno wokół diagnozy nadal stanowi poważny problem dla wielu ludzi.

Orgnanizacja podkreśla, że w Irlandii nadal istnieje piętno związane z tą chorobą.

Przemawiając podczas inauguracji rocznego raportu organizacji, O’Hare powiedział: „Nie zmniejszymy przenoszenia HIV bez przeciwdziałania napiętnowaniu.”

Jeśli nie zmierzymy się z piętnem, nie doprowadzimy do spadku transmisji HIV”.

Jak widzą HIV w Unii?

O’Hare powiedział, że Europejskie Centrum Kontroli Chorób prowadzi obecnie ogólnounijne badanie na temat piętna związanego z HIV.

Dodał: Być może stygmatyzacja nie istnieje w tym  samym natężeniu co kiedyś, ale jest i wpływa na ludzi. Bardzo trudno jest znaleźć w Irlandii osoby, które publicznie informują, że są nosicielami  HIV z powodu napiętnowania i związanych z tym trudności”.

Dane z rocznego raportu organizacji pokazują, że od początku pandemii odnotowano znaczny wzrost liczby osób żyjących z HIV szukających wsparcia.

Ilość telefonów do HIV Ireland wzrosła w 2020 roku o 49 procent, a w 2020 roku organizacja odnotowała ponad 2800 interwencji. Obejmowały one orzecznictwo, poradnictwo i dostarczanie informacji osobom żyjącym z HIV.

Minister zdrowia Stephen Donnelly, miał uczestniczyć w inauguracji, ale zamiast tego musiał wziąć udział w podkomisji gabinetu Covid-19. Powiedział w oświadczeniu, że organizacja HIV Ireland „odgrywa istotną rolę we wdrażaniu naszej krajowej strategii zdrowia seksualnego”.

Powiedział, że pomoc świadczona przez HIV Ireland w 2020 roku „mówi sama za siebie pod względem znaczenia wsparcia, jakie organizacja ta zapewnia społeczności”.

Trudny dostęp do testów na HIV w pandemii

Stephen O’Hare powiedział, że dostęp do testów na HIV był „trudny” w zeszłym roku, ale dodał, że powoli wraca do normy.

Uważa on, że urzędnicy ds. zdrowia i decydenci zajmujący się pandemią mogliby wyciągnąć wnioski z historii HIV.  „Myślę, że przewidzieliśmy jako organizacja, że piętno odegra rolę w tym, jak rozegra się publiczna percepcja Covid-19. Myślę, że zaczęto to dostrzegać w drugiej połowie 2020 roku.  Uważam, że można wyciągnąć lekcję z tego, jak radziliśmy sobie z HIV w przeszłości, jak możemy sobie radzić z Covid-19 i piętnem w przyszłości”.

Światowy Dzień Aids

W Światowy Dzień AIDS, który przypada 1 grudnia, słynne budynki w całej Irlandii podświetlone będą na czerwono, aby podnieść świadomość na temat HIV.

Akcja ta obejmie między innymi Dubliński zamek  oraz zamek Cashel.

Nie chodzi o to, żeby włączać lampki bożonarodzeniowe. Chodzi o to, aby podnieść świadomość, a zwłaszcza zmniejszyć piętno związane z HIV” – powiedział O’Hare.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!