fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Przylot do Irlandii tylko z negatywnym wynikiem testu

Od piątku wszyscy podróżni przybywający do Irlandii będą musieli mieć negatywny wynik testu na Covid-19, podał Irish Times.

Negatywny test może być testem PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin, ewentualnie testem antygenowym wykonanym w ciągu ostatnich 48 godzin.

Osoby niezaszczepione będą musiały nadal okazywać test PCR.

Dzieci w wieku 11 lat i młodsze będą zwolnione z tego wymogu.

Test antygenowy nie może być wykonywany samodzielnie, będzie musiał zostać wykonany profesjonalnie. Straż graniczna będzie wymagała przedstawienia dowodu przeprowadzenia jednego z testów.

Nowe środki ochrony zdrowia publicznego pojawiają się w związku z rosnącym zaniepokojeniem wariantem Covid-19 o nazwie Omicron.

Rząd ponownie zweryfikuje te środki za dwa tygodnie.

Wymagania dotyczące podróży będą się odnosiły do wszystkich przybywających na Zieloną Wyspę, włączając tych z Wielkiej Brytanii.

Podobne wymagania dotyczące negatywnego testu wprowadzono w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu. Tam jednak ustawa nie wymaga ich okazywania od osób podróżujących z Irlandii.

Przemawiając dziś po południu, minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że lotnisko w Dublinie „będzie w stanie poradzić sobie” z dodatkowymi kontrolami.

Powiedział również, że osoby wyjeżdżające na krótki okres za granicę będą mogły skorzystać z negatywnego testu wykonanego w Irlandii. Pod warunkiem, że będzie on nadal ważny w drodze powrotnej.

Nowe zalecenia dla rodziców

Rząd dodatkowo zaleca rodzicom ograniczenie kontaktów społecznych dzieci poza szkołą.

Zalecenie ma zostać wydane jeszcze dzisiaj. Jest jednak uważane za mniej rygorystyczne niż to, które Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) przedstawił w zeszłym tygodniu.

Oczekuje się, również, że pojawi się zalecenie dotyczące noszenia masek przez dzieci od trzeciej klasy wzwyż. Dzieci z dodatkowymi potrzebami najprawdopodobniej będą zwolnione z tego obowiązku.

Analiza, którą widzieliśmy wczoraj wieczorem, pokazuje, że  zachorowalność jest szczególnie wysoka u dzieci w wieku 9, 10 i 11 lat. Stąd zalecenia dotyczące masek dla trzecich klas. Dowody, które posiadamy sugerują, że [maski] naprawdę były bardzo skuteczne, na przykład w szkołach średnich, więc będziemy o tym dyskutować.” –  powiedział Darragh O’Brien

Kwarantanna hotelowa

Istnieje możliwość, że w odpowiedzi na obawy związane z nowym wariantem Omicron, Rada Ministrów przeanalizuje przepisy, które wprowadziłyby ramy ponownego uruchomienia systemu obowiązkowej kwarantanny hotelowej.

Testy antygenowe

Politycy opozycji krytykują decyzję rządu o nie dopłacaniu do kosztów testów antygenowych.

Minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział wczoraj, że plany zostały odłożone na półkę, ponieważ cena zestawów spadła w ostatnich tygodniach. Donnelly powiedział, że testy są teraz dostępne za 3-4 euro w niektórych supermarketach i aptekach. Nie istnieje zatem potrzeba „wydawania pieniędzy podatników na ich dotowanie”.

ŹródłoIrish Times