fbpx
9.5 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Podróżujący bez trzeciej dawki szczepienia do niektórych krajów będą mieć trudniej

Nowe przepisy, mogą spowodować, że pasażerowie którzy  nie otrzymali trzeciej dawki szczepionki przypominającej Covid-19, do  niektórych krajów, mogą nie zostać wpuszczeni bez negatywnego testu PCR .

W ostatnich dniach zostały  przedstawione daty ważności europejskich certyfikatów COVID-19 – podaje Irish Mirror.

Te osoby, które jako pierwsze otrzymały swoje szczepionki, mogą mieć o wiele trudniej w  podróżowaniu do niektórych krajów, jeśli nie planują otrzymania dawki przypominającej.

Irlandzki rząd zapowiedział, że nie planuje wprowadzenia daty wygaśnięcia certyfikatów Covid-19, podczas gdy inne kraje ogłosiły daty ich ważności.

Zmiany są wprowadzane zgodnie z trendami wzrostowymi infekcji wraz z ostatnimi badaniami, które pokazują, że odporność zaczyna słabnąć pięć miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki.

Izrael i Wietnam wprowadziły „stały okres ważności” dla wszystkich certyfikatów Covid, co oznacza, że ​​zaszczepieni podróżni mogą odwiedzać te kraje, ale tylko wtedy, gdy od ostatniej dawki minęło mniej niż 180 dni lub sześć miesięcy.

Jeśli ten okres minął, pasażerowie będą musieli okazać dowód zaszczepienia trzecią dawką przypominającą co najmniej 14 dni przed przybyciem do kraju.

Wśród krajów europejskich  Chorwacja i Austria jako pierwsze uzgodniły datę wygaśnięcia ważności szczepień na lipiec i sierpień 2022 r. – po czym dawka przypominająca będzie niezbędna w podróży.

Według chorwackiego rządu pasażerowie planujący podróże muszą przedstawić certyfikat szczepienia nie starszy niż jeden rok – oraz dowód szczepienia z listy dawek zatwierdzonych przez organy regulacyjne UE.

W Austrii świadectwo szczepienia jest ważne przez ten sam okres – rok – po podaniu drugiej dawki.

Zasady są nieco inne dla osób, które wyzdrowiały lub zostały zaszczepione jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson – certyfikaty tych osób są ważne przez 270 dni.

Zgodnie z tymi zasadami, w pełni zaszczepieni podróżni mogą być traktowani tak, jakby byli nieszczepieni i będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR po przybyciu do kraju.

Zmiany te spowodują, że wszyscy podróżni, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepienia przypominającego, otrzymają zaświadczenie ważne przez 360 dni od trzeciego zaszczepienia.

ŹródłoIrish Mirror

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!