fbpx

NPHET w Irlandii rozważa różne opcje

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) spotyka się regularnie w ten weekend w związku z identyfikacją nowego wariantu koronawirusa Omicron w kolejnych krajach na całym świecie.

Departament Zdrowia poinformował, że ma wiedzę o doniesieniach o wykryciu nowego wariantu wirusa w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech i Belgii.

Nowy wariant nie został jeszcze wykryty w Irlandii.

NPHET monitoruje sytuację i „obecnie rozważa dalsze wymagane środki”.

W ostatnich dniach rząd uzgodnił szereg środków po ujawnieniu szczegółów szczepu, który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jako „wariant wzbudzający niepokój”.

Środki obejmują osoby przybywające z wielu krajów południowoafrykańskich, które po przybyciu do Irlandii muszą poddać się kwarantannie domowej przez 10 dni, niezależnie od ich statusu szczepień.

Wymagają również wykonania testu PCR przed lotem i dwóch negatywnych testów w czasie ich izolacji.

Jak wygląda sytuacja w innych krajach?

 

Wielka Brytania 

W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze dwa przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że zostały podjęte natychmiastowe działania. – Jeden znaleziono w Chelmsford, drugi w Nottingham. Obie osoby się izolują, podobnie jak członkowie ich gospodarstw domowych.

Trwają kolejne badania, szukamy osób, które miały kontakt z zakażonymi – powiedział brytyjski minister zdrowia. Dodał, że oba przypadki są ze sobą powiązane.

Londyn zdecydował o zamknięciu granic dla kolejnych czterech państw Afryki.

To Angola, Mozambik, Zambia i Malawi. W sumie zakaz podróżowania dotyczy już 10 afrykańskich krajów. Przybywać stamtąd mogą tylko mieszkańcy Królestwa, ale i tak przejść muszą dziesięciodniową kwarantannę w hotelu.

Dodatkowo w Anglii powraca także obowiązek zasłaniania twarzy w zamkniętych miejscach publicznych (transporcie i w sklepach).

 

Niemcy 

Minister do spraw społecznych i zdrowia niemieckiego kraju związkowego Hesja, Kai Klose, poinformował w sobotę 27 listopada, że nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie jest już w kraju. U jednej z osób powracającej z RPA wykryto kilka mutacji typowych dla Omikrona. Później tego samego dnia niemieckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakażenie nowym wariantem wykryto u dwóch osób, które przyleciały do Monachium z RPA.
Pojawienie się nowej mutacji patogenu w Republice Południowej Afryki zaniepokoiło także niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna, który poinformował o częściowym wstrzymaniu lotów z tego kraju.

Czechy

Podobnie jak w Niemczech, w sobotę władze Czech również przekazały informację o pierwszym przypadku zakażenia nowym wariantem. Czeskie media podają, że zakażoną jest kobieta z Liberca. Ustępujący premier Andrej Babisz poinformował, że przebywała ona w Namibii i wracała do Czech z międzylądowaniami w RPA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Od 27 listopada w Czechach obowiązują dodatkowe ograniczenia dla osób wracających z ośmiu państw w południowej Afryce. Wstęp na terytorium państwa mają tylko obywatele Republiki Czeskiej oraz obywatele pozostałych państw Unii Europejskiej z zarejestrowanym pobytem w Czechach. Obowiązuje ich kwarantanna i przeprowadzany trzykrotnie test na obecność koronawirusa.

Izrael – jako pierwszy kraj całkowicie zamknął swoje granice 

Jak na razie w Izraelu potwierdzony został jeden przypadek Omikronu.

W nocy z 28 na 29 listopada jego władze zakażą wjazdu do kraju.

To pierwsze państwo, które całkowicie zamyka granice w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. Zakaz potrwa dwa tygodnie. Izraelczycy wjeżdżający do kraju, w tym zaszczepieni, będą musieli odbyć kwarantannę.

Premier Izraela Naftali Bennet powiedział, że przywrócona zostanie także technologia antyterrorystycznego monitoringu telefonów komórkowych. Izraelskie władze mają nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni pojawi się więcej informacji na temat skuteczności szczepionek COVID-19 z nowym wariantem.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!