fbpx
9.7 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia dla niezaszczepionych

Kolejne państwa wprowadzają ograniczenia dla osób niezaszczepionych.  W kilku krajach zaczyna obowiązywać  też wymóg szczepień dla niektórych zawodów.

Od poniedziałku na Słowacji  pracodawcy będą sprawdzać musieli certyfikaty Covid -19 wszystkich zatrudnionych.

Od października obowiązek taki istnieje we Włoszech. Prezydent USA chce wprowadzić podobne regulacje od nowego roku. Zostały one jednak  już zaskarżone w 25 stanach.

Na Węgrzech od 2 listopada pracodawcy mogę zobowiązać pracowników do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W instytucjach państwowych takie szczepienie jest „oczekiwane”.  Zaś w samorządach decyzja ta należy do burmistrzów. Jeżeli pracownik nie zaszczepi się w terminie wyznaczonym przez pracodawcę może on skierować go  na bezpłatny urlop. Pracodawca może także zwolnić pracownika, jeżeli upłynął rok takiego urlopu.

 

W Europie najbardziej surowe  przepisy dotyczące certyfikatu COVID-19 obowiązują we Włoszech. Obowiązek posiadania przepustki sanitarnej dotyczy wszystkich miejsc pracy oraz wielu obiektów publicznych.  Pracownik nie może wejść do miejsca pracy bez tzw. Green Pass, wystawianego na podstawie szczepienia, statusu ozdrowieńca lub testu z ostatnich 48 godzin. Za wejście na teren pracy bez przepustki grozi kara od 600 do 1500 euro. Pracodawca za brak kontroli zaświadczenia może dostać karę w wysokości od 400 do 1000 euro.

 

Włochy to również pierwszy kraj w Europie, w którym wprowadzono obowiązek szczepienia dla pracowników służby zdrowia. Władze zastanawiają się nad rozszerzeniem obowiązku szczepień na przedstawicieli zawodów, którzy mają kontakt z dużą liczbą osób, np. funkcjonariuszy sił porządkowych i pracowników supermarketów .

 

W USA trwają prace nad prawem , nakładającym na pracodawców, którzy zatrudniają ponad 100 osób, obowiązek dopilnowania, by wszyscy pracownicy zaszczepili się przeciw COVID-19 lub przechodzili cotygodniowe testy na obecność koronawirusa. Według Białego Domu przepisy te obejmą 84 mln Amerykanów i wejdą  w życie od  stycznia 2022 roku. Firmom, które nie podporządkują się tym zasadom, grozi  kara grzywny w wysokości 14 tys. dolarów za każde uchybienie. Kara ta może być wyższa, gdy firmy celowo nie zastosują się do prawa. Dodatkowo wprowadzono obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia w placówkach, które pełnią usługi w ramach państwowych programów ubezpieczeń zdrowotnych. To ponad 76 tys. placówek i 17 mln pracowników. Według szacunków wciąż niezaszczepionych jest ok. 2,4 mln z nich.

Nowe regulacje zostały zaskarżone przez wiele podmiotów politycznych oraz prywatnych. Według komentatorów sprawa ta  może znaleźć swój finał w Sądzie Najwyższym.

Prezydent Joe Biden wydał dekret nakazujący szczepienie pracowników federalnych – do 22 listopada szczepionkę ma przyjąć ok. milion osób.

W Bułgarii przez niemal cały listopad zamknięte są wszystkie restauracje, centra handlowe, hale sportowe i kina, których personel i klienci nie mają certyfikatów sanitarnych. Na początku miesiąca w tym kraju stwierdzano najwięcej zgonów od początku pandemii i niemal każdego dnia notowano rekordową liczbę nowych zakażeń.

W Anglii zapowiedziano, że od kwietnia 2022 roku wszyscy pracownicy publicznej ochrony zdrowia, mający bezpośredni kontakt z pacjentami, będą musieli być w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19.

ŹródłoPAP

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!