fbpx
9.5 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Irlandia wprowadza depozyt za plastikowe butelki

Program zwrotu  (Deposit Return Scheme DRS) wejdzie w życie w przyszłym roku. Minister środowiska Eamon Ryan podpisał już nowe regulacje prawne, podaje The Journal.

Przepisy zapewnią ramy systemu, a także określą obowiązki producentów, sprzedawców detalicznych i operatorów punktów zwrotu w ramach systemu.

Celem programu jest ograniczenie ilości plastiku jednorazowego użytku.

System DRS ma zachęcać konsumentów do zwracania pustych pojemników do recyklingu lub ponownego ich użycia. Ma także pomagać w unikaniu wyrzucania plastikowych butelek i puszek aluminiowych jako śmieci.

Przy opracowywaniu przepisów Departament Środowiska ściśle współpracował z przedstawicielami branży napojów, którzy będą finansować i obsługiwać program.

Harmonogram wprowadzenia programu został określony w Planie działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, opublikowanym we wrześniu 2020 r.

Następnym krokiem jest powołanie przez Ryana zatwierdzonego organu do obsługi programu i ustalenie stawki kaucji, która ma zostać wpłacona.

Oczekuje się, że system zacznie działać w całym kraju w trzecim kwartale 2022 r.

„Musimy dążyć do utrzymania zasobów w obiegu tak długo, jak to możliwe, a wprowadzenie DRS jest pierwszym krokiem w tym kierunku, ponieważ musimy zbierać i przetwarzać więcej plastikowych butelek i puszek aluminiowych” – powiedział minister.

 

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!