fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską Konstytucją

Spór prawny Polski z UE osiągnął punkt krytyczny po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy UE i artykuły traktatów europejskich są niezgodne z polską konstytucją.

Irish Times opisuje orzeczenie Trybunału w Polsce oraz jego implikacje.

W orzeczeniu wydanym w czwartek Trybunał Konstytucyjny w Warszawie stwierdził, że przystąpienie Polski do UE w 2004 roku nie zakończyło suwerenności narodowej w jej sprawach, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie jest najwyższym organem prawnym kraju.

– Prymat prawa konstytucyjnego nad innymi źródłami prawa wynika wprost z konstytucji RP – powiedział Piotr Muller, rzecznik rządu, komentując orzeczenie.

„Dzisiaj [po raz kolejny] zostało to wyraźnie potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny”.

Czwartkowe orzeczenie – poparte przez 12 członkówTrybunału konstytucyjnego, przy dwóch zdaniach odrębnych – kwestionuje artykuły 1 i 19 traktatów europejskich, odwołując się do podstawy prawnej UE i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE).

Od objęcia władzy w 2015 r. rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przeprowadziła szeroko zakrojoną reformę mediów publicznych, prokuratury i sądownictwa.

Rząd kieruje się zdaniem, że reformy są konieczna, aby usunąć zastane struktury korupcyjne, ale krytycy rządu postrzegają to jako działania, aby wszystkie aspekty życia publicznego znalazły się pod kontrolą PiS.

Szereg działań prawnych polskich sędziów i Komisji Europejskiej spotkał się w Warszawie z chłodnym odzewem. W ostatnich miesiącach ministrowie zakwestionowali prymat prawa unijnego, kluczowego filaru Unii.

Prawo krajowe

Polska kwestionuje prawo sądów UE do interweniowania w jej sprawy wewnętrzne, w szczególności sądownictwa. TSUE przekonywał w środę, że jego interwencje są dozwolone w obronie prawa UE i gwarancji niezawisłości i bezstronności sądów w państwach członkowskich.

„Opieranie się państwa członkowskiego na przepisach prawa krajowego, nawet porządku konstytucyjnego, nie może podważać jedności i skuteczności prawa UE” – dodał luksemburski trybunał.

Przed czwartkowym orzeczeniem polski Komisarz ds. Ochrony Praw Człowieka ostrzegł przed konfliktem z UE, mówiąc, że pogrąża on Polskę w kryzysie i obniża standardy ochrony prawnej.

 

Europejskie fundusze naprawcze

We wtorek premier Mateusz Morawiecki, odrzucił zarzuty o wyjściu Polski z UE – czyli „Polexit” – okreslając to jako „fake news”.

W Brukseli urzędnicy UE zadają pytania o przyszłe członkostwo Polski w UE i jej udział w funduszach ratunkowych na wypadek pandemii.

„Nie możemy przekazywać miliardów do państwa członkowskiego bez prawnego zapewnienia, że ​​pieniądze dotrą do tych, dla których są przeznaczone”, powiedział Daniel Freund, niemiecki eurodeputowany zasiadający w komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oświadczył, że ten wyrok nie może pozostać bez konsekwencji. „Prymat prawa unijnego musi być niepodważalny” – napisał na Twitterze. Jak dodał, kto narusza tę zasadę, ten zagraża jednej z podstawowych zasad założycielskich UE.

„Wzywamy Komisję Europejską do podjęcia koniecznych kroków” – apelował przewodniczący PE.

Profesor Barret z UCD komentuje

Profesor Gavin Barret z Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Dublinie UCD powiedział, że orzeczenie ma „ogromne implikacje” dla udziału Polski w unijnym funduszu naprawczym po pandemii i przesunęło Warszawę na „trudną nie do utrzymania” pozycję z Brukselą za kwestionowanie doktryny nadrzędności prawa UE.

„Bez tej doktryny porządek prawny UE rozpadłby się” – powiedział.

„Nie mam wątpliwości, że Polska będzie punktowana przez Komisję i we właściwym czasie ukarana za to grzywną do czasu usunięcia niezgodności z prawem UE”.

ŹródłoIrish Times

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!