fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Osoby w wieku powyżej 66 lat będą musiały po raz pierwszy zapłacić składki PRSI

Osoby w wieku powyżej 66 lat będą musiały po raz pierwszy zapłacić składki PRSI na podstawie kontrowersyjnej propozycji.

Minister opieki socjalnej Heather Humphreys przedstawiła pogląd Komisji, że obecny państwowy system emerytalny nie jest trwały.

Ponad 350 000 emerytów może zostać obarczonych składkami PRSI po raz pierwszy w wyniku nowych kontrowersyjnych propozycji.

Komisja Emerytalno-Rentowa chce usunąć specjalne zwolnienie, które pozwalało osobom w wieku powyżej 66 lat uniknąć  opłacania składek PRSI związanego z dodatkowymi dochodami.

Rząd stoi przed wyzwaniem utrzymania finansowania emerytury państwowej.

Komisja uważa, że osoby starsze powinny wnieść swój wkład w akcie solidarności.

Składka ma wynosić 4 procent od wszystkich tygodniowych dochodów powyżej 100 EUR. Z wyjątkiem świadczeń z opieki społecznej, takich jak emerytura państwowa.

Miałoby to zastosowanie do emerytur w sektorze prywatnym lub publicznym oraz do dochodu z wynagrodzenia dla osoby powyżej 66. roku życia, która nadal pracuje.

Każdy, kto uzyskuje dochód z oszczędności, dywidend, zwrotu z inwestycji lub dochodu z najmu, i ma co najmniej 66 lat, również musiałby zapłacić składki PRSI .

Komisja Emerytalna rekomenduje istotne zmiany, w tym powiązanie podwyżek z inflacją. Oferuje większą elastyczność w tym, kiedy ludzie mogą zacząć uzyskiwać dostęp do płatności. Jednym z pomysłów jest umożliwienie osobom, które rozpoczęły pracę na wczesnym etapie życia, możliwość przejścia na emeryturę w wieku 65 lat. Czyli rok wcześniej niż obecny wiek emerytalny wynoszący 66 lat.

Zaleca też aby ci, którzy chcą dalej pracować, nadal gromadzili składki emerytalne do 70 roku życia.

Nie dla podniesienia wieku emerytalnego

Jak wcześniej ujawnił Irish Independent, kluczową rekomendacją jest to, że wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat nie wcześniej niż w 2031 roku.

To opóźnienie w podniesieniu wieku emerytalnego byłoby finansowane z wyższych składek PRSI. Mówi się, że osoby pracujące na własny rachunek powinny w nadchodzących latach zwiększyć swoje składki z 4 do 11 procent.

Raport zaleca również zwiększenie świadczeń emerytalnych dla opiekunów długoterminowych.

Lata spędzone poza pracą podczas świadczenia opieki zostaną uznane aby zapewnić opiekunom więcej składek PRSI.

Konieczność zmian

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys powiedziała:Komisja jednoznacznie ustaliła, że obecny państwowy system emerytalny nie sprawdzi się w przyszłości i że zmiana jest niezbędna. ”

W 2020 roku na każdą osobę pobierającą emeryturę państwową przypadało 4,5 osoby pracujące.

Do roku 2050 na każdą osobę pobierającą emeryturę państwową będą pracować nieco ponad dwie osoby na podstawie aktualnych prognoz.

Jesteśmy młodsi od naszych europejskich sąsiadów, ale populacja jest zdrowsza i żyjemy dłużej”.

Niesprawiedliwy ruch

Ruch polegający na nałożeniu składek PRSI na emerytów może być postrzegany jako niesprawiedliwy podatek dla osób starszych w Irlandii.

Wdrożenie go oznaczałoby, że emerytowani i starsi urzędnicy państwowi, którzy nie mają uprawnień do emerytury państwowej, po raz pierwszy w historii zapłacą składki PRSI.

Niektórzy polegali na emeryturze z sektora publicznego, która była niższa niż wartość emerytury państwowej, twierdzą związki.

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU) stwierdził, że zalecenie zakończenia zwolnienia z płacenia składek PRSI „może niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie dotknąć  niektóre grupy emerytów”.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!