fbpx
9.7 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Masowe „wycofywanie się” dentystów z systemu kart medycznych

„Masowe wycofywanie” dentystów z programu Health Service Executive dla posiadaczy kart medycznych sprawia, że ​mają oni zapewnione tylko doraźne usługi dentystyczne.

Zastępca dyrektora krajowego w HSE Dr Joseph Green ostrzega, że zdrowie jamy ustnej posiadaczy karty medycznej ucierpi, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania „na najwyższym poziomie” w celu rozwiązania problemu odchodzenia dentystów z programu Dental Treatment Services Scheme (DTSS).

 

DTSS to program prowadzony przez HSE, który umożliwia prywatnym dentystom leczenie pacjentów publicznych.

Jednak w ostatnich latach setki dentystów opuściło ten program. Wielu też zgłasza obawy, że ogranicza on liczbę dozwolonych zabiegów profilaktycznych, takich jak wypełnienia w celu ratowania zęba, przy jednoczesnym umożliwieniu nieograniczonej liczby ekstrakcji.

W ubiegłym roku program opuściło 208 dentystów. Prawie we wszystkich regionach kraju część stomatologów wycofywała się z programu, pozostawiając w niektórych hrabstwach niewielką lub żadną opiekę dentystyczną.

 

Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne wezwało do całkowitego przeprojektowania programu w celu uwzględnienia większej liczby zabiegów profilaktycznych.

W oświadczeniu skierowanym do programu RTÉ, HSE przyznało, że posiadacze kart medycznych mają trudności w dostępie do usług dentystycznych w niektórych częściach kraju.

Stwierdzono jednakże „gdy HSE otrzymuje informacje, że pacjent ma trudności w znalezieniu stomatologa, oferowana jest pacjentowi pomoc w uzyskaniu dostępu do dentysty”.

„HSE obsługuje DTSS w ramach parametrów programu i z zadowoleniem przyjmie możliwość świadczenia nowoczesnych usług dentystycznych dla dorosłych posiadaczy kart medycznych, z silnym naciskiem na profilaktykę” – dodał.

W oświadczeniu czytamy, że „HSE ściśle współpracuje z Departamentem Zdrowia nad rozwiązywaniem problemów, z jakimi borykają się obecnie posiadacze kart medycznych w dostępie do leczenia.” Oraz że „Minister Zdrowia zobowiązał się do pełnego przeglądu programu, ale zostało to opóźnione ze względu na pandemię.”

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!