fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Globalna awaria serwisów Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram

Serwisy społecznościowe Facebook i Instagram oraz komunikatory Messenger i WhatsApp mają awarię.

Po godzinie 16  wszystkie serwisy należące do Facebooka przestały działać.

Na chwilę obecną nie wiadomo, co jest przyczyną awarii i jak długo potrwa jej usuwanie. „Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby mają problemy z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalności i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – powiadomił Facebook – na Twitterze.

 

Specjalista ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Jake Moore powiedział w Irish Examiner, że istnieje „prawdopodobieństwo”, że problem może być związany z cyberatakiem.

Facebook miał napisać w notatce dla pracowników, że „wygląda na to, że jest to problem DNS, który wpływa zarówno na wewnętrzny, jak i zewnętrzny dostęp do naszych narzędzi i aplikacji”. DNS, czyli system nazw domen, łączy nazwy domen z odpowiednimi adresami IP, dzięki czemu ludzie mogą uzyskać dostęp do popularnych witryn internetowych. Na początku tego roku awaria jednego z głównych operatorów DNS na krótko spowodowała odcięcie ogromnych obszarów internetu.

Globalna awaria platform społecznościowych Facebook i Instagram oraz komunikatorów Messenger i WhatsApp wciąż utrzymywała się o 21:00 czasu dublińskiego.

Vodafone również nie działa prawidłowo.

Awaria Facebooka ma również wpływ na sieć danych Vodafone Ireland.

 

 

 

UPDATE: Godz. 23.30

Powód awarii Facebooka. Były problemy z połączeniem między centrami danych.

Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie.

Santosh Janardhan, szef infrastruktury Facebooka podał:  „Nasze zespoły inżynierów twierdzą, że zmiany w konfiguracji routerów szkieletowych koordynujących ruch sieciowy między centrami danych były główną przyczyną problemu”.

Zakłócenie ruchu sieciowego sparaliżowało wymianę informacji pomiędzy centrami danych, a co za tym idzie, doprowadziło do awarii Facebooka, Instagrama i WhatsAppa na całym świecie.

Awaria Facebooka, WhatsAppa, Instagrama i Messengera rozpoczęła się ona około 17.30 i trwała około sześciu godzin. Była to najdłuższa w historii przerwa w działaniu Facebooka i innych serwisów należących do tej firmy.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!