fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Dramatyczny wzrost ilości oczekujących na operacje

Według nowego raportu, podczas pandemii Covid-19 wykonano o 17% mniej operacji nagłych i o 30% mniej operacji planowych.

RCSI National Clinical Program in Surgery (NCPS) opublikował analizę wpływu Covid-19 na aktywność chirurgiczną – podał Irish Examiner.

W raporcie stwierdzono, że największy spadek ilości wypisów chirurgicznych miał miejsce w kwietniu i maju 2020 r.

W raporcie szczegółowo opisano  wpływ pandemii na listy oczekujących.

Od kwietnia 2021 do kwietnia tego roku nastąpił aż 153% wzrost  liczby pacjentów chirurgicznych oczekujących na zabiegi dłużej niż 12 miesięcy.

Jak wynika z raportu, całkowita lista oczekujących na leczenie ambulatoryjne zwiększyła się o 15%.

Chirurgia ogólna to specjalność, z największą liczbą pacjentów. Na listach oczekujących (31 517 pacjentów), następne są: ortopedia (10 393) i urologia (9 797).

Dostęp pacjentów do pilnych konsultacji laryngologicznych  (ENT) również został „znacząco ograniczony”, co spowodowało, że ponad 100 000 pacjentów czeka teraz na pierwszą wizytę specjalisty.

 

Profesor Deborah McNamara, współprzewodnicząca NCPS, powiedziała, że ​​ważne jest, aby pamiętać, jak mało wiedzieliśmy o Covid na początku 2020 roku.„Włoskie szpitale były przepełnione, z nieodpowiednimi wentylatorami i łóżkami na oddziałach intensywnej terapii. Raporty wskazywały na wysoką śmiertelność pooperacyjną wśród pacjentów chirurgicznych, zarażonych Covid-19, co budziło poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów” – powiedziała.

„W rezultacie jednolicie zalecono odroczenie operacji. Listy oczekujących, które widzimy dzisiaj, są konsekwencją tego odroczenia. Teraz musimy zwiększyć aktywność chirurgiczną w całej służbie zdrowia, aby zaspokoić potrzeby tych pacjentów”.

Kenneth Mealy, współprzewodniczący NCPS, powiedział, że pandemia zaostrzyła sytuację na  „już niestabilnych listach oczekujących”.

„HSE musi działać w celu natychmiastowej ochrony zdolności do zaplanowanych operacji. RCSI i irlandzka społeczność chirurgów będą współpracować z HSE i kierownikami szpitali, aby zmaksymalizować wykorzystanie zdolności chirurgicznej, zapewniając  pacjentom szybszy dostęp do opieki” – dodał.

Rzeczniczka HSE powiedziała, że ​​minister zdrowia „wkrótce ogłosi” plan działania w celu zajęcia się listami oczekujących na  opiekę planową w okresie zimowym 2021 r.

„Prace nad długoterminowym wieloletnim planem działania w zakresie listy oczekujących są również w toku” – dodała.

 

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!