fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Telefoniczne i smsowe nękania oszustów przybierają na sile

Jak podaje serwis RTE, ilość oszustw W Irlandii wzrosła o 440%.

Matthew Bolger wyprowadzał psa na spacer, gdy otrzymał SMS-a z ostrzeżeniem, że doszło do nieautoryzowanej próby uzyskania dostępu do jego konta bankowego.

Matthew, student architektury, jest młody i zna się na technologii. Ale dlatego, że był z dala od swojego laptopa, przestępcy złapali go w odpowiednim momencie.

W drugiej wiadomości tekstowej poinformowano go, że wkrótce skontaktuje się z nim jego bank. Kiedy zadzwonił jego telefon, zorientował się, że odczytuje kody ze swojego telefonu, nieświadomy, że w rzeczywistości daje oszustom dostęp do konta.

Zabrano mu łącznie 6000 euro i przez krótki czas jego konto było wykorzystywane do przyjmowania środków skradzionych innym osobom.

Niestety w ostatnich miesiącach to coraz  bardziej powszechna historia. W ciągu ostatnich kilku miesięcy prawie wszyscy mieliśmy do czynienia z oszustwami  SMS-owymi lub fałszywą rozmową telefoniczną.

Wiele osób nękano połączeniami z telefonami stacjonarnymi. Wiadomość, zazwyczaj nagrana,ostrzega ich, że ich numeru PPS użyto w przestępstwie  lub że Urząd Skarbowy ustalił, że zadeklarowali zaniżone dochody. Nasze skrzynki odbiorcze są wypełnione fałszywymi wiadomościami e-mail rzekomo od banków, firm kurierskich, a nawet departamentów rządowych.

Wzrost liczby  oszustw to nie tylko anegdota. Źródła Gardy powiedziały , że doniesienia o oszustwach wzrosły o 440% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku.

Częściowo winna jest pandemia Covid-19. Ludzie pracowali w domu, korzystając z mniej bezpiecznych sieci. Było więcej zakupów online. Przestępcy zwykle pojawiają się tam, gdzie są potencjalne ofiary, dlatego śledzili nas online.

Fałszywe połączenia są tak powszechne, że otrzymał je dziennikarz stacji RTE, gdy przygotowywał się do programu Prime Time.

Dzwoniący powiedział mu, że jego konto Amazon Prime przetworzyło płatność w wysokości 79,99 euro. Dziennikarz nie ma konta Amazon Prime. Ale do celów badawczych postanowił podążać za oszustem.

Powiedziano mu, żeby pobrał aplikację o nazwie „Szybka pomoc”. Skłamał, że używa urządzenia z Androidem i udawał, że ściąga aplikację. Osoba z którą rozmawiał prowadziła go krok po kroku przez instalację, od czasu do czasu pytając, co widzi na ekranie.

Dziennikarz zaczął zdawać pytania typu: „Co powinienem teraz zobaczyć?”, „Co mam zrobić dalej?”, „Dlaczego nie mogę tego zrobić w aplikacji Amazon?”, „Czy możesz mi wysłać e-mailem swoje dane i numer, żebym mógł do ciebie oddzwonić?”
Oszust nalegał. „Proszę po prostu pobrać aplikację”, powiedział.

W pewnym momencie redaktor zaproponował nawet, że poda dane karty kredytowej, ale pobranie aplikacji wydawało się dla oszustów najważniejsze. Osoba dzwoniąca twierdziła, że nie może podać swojego nazwiska ze względu na RODO.

W końcu, po dziesięciu minutach, oszust odłożył słuchawkę, zapewniając, że wyśle swoje dane, żeby dziennikarz mógł oddzwonić. Rozłączył się, kiedy padło pytanie, na jaki adres e-mail je wysłała.

 

Fałszywe wiadomości tekstowe wydają się być coraz bardziej powszechne. Przerażające jest to, że każdy, bez szczegółowej wiedzy o hakowaniu lub komputerach, może generować fałszywe teksty. Dostępne jest oprogramowanie za mniej niż 40 euro, które pozwala sklonować dowolny numer i wysyłać SMSy.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Paul Dwyer nazywa to „dziecinną zabawą” . Zademonstrował prostotę tych oszustw w programie Prime Time w biurach International Cyber ​​Threat Taskforce, organizacji non-profit, którą założył w celu zwalczania cyberprzestępczości.

„To, co obserwujemy na co dzień, to dosłownie tysiące ataków na Irlandczyków” – powiedział Dwyer.

„W rzeczywistości, gdyby byli fizycznie napadani w prawdziwym świecie, gdyby byli ludźmi rabowanymi, gdy wchodzą do sklepu, byłoby oburzenie, ale to dzieje się w świecie cybernetycznym.”

Wiele połączeń i SMS-ów jest niemożliwych do wyśledzenia, ponieważ są generowane losowo online i przestają istnieć niemal tak szybko, jak są używane. Wysoce zorganizowane gangi przestępcze mają to, co wtajemniczeni nazywają „farmami” pełnymi oszustów, które w rzeczywistości są centrami telefonicznymi. Pracują przez całą dobę i na całym świecie.

Detektyw nadinspektor Michael Cryan z Narodowego Biura ds. Przestępczości Gospodarczej Garda powiedział Prime Time, że oszustwa tekstowe i telefoniczne wydają się być problemem głównie w krajach anglojęzycznych.

Kontaktuje się z kolegami na całym świecie w sprawie tego problemu. Gardai przejęli telefony i poczynili pewne postępy, ale eksperci twierdzą, że rozwiązanie problemu jest prawie niemożliwe.

„Z pewnością urósł w ciągu ostatniego roku lub dwóch” – powiedział Det Supt Cryan.

„Te oszustwa  trwają już od wielu lat, ale stają się coraz bardziej wyrafinowane i bardziej dopracowane”. Coraz trudniej się przed nimi ustrzec.

Weźmy na przykład dr Nicola Fox Hamilton, badaczkę cyberpsychologii w Instytucie Sztuki, Projektowania i Technologii.

Została oszukana, kiedy, jak sama przyznała, była zmęczona i pracowała nad bardzo skomplikowanym projektem.

„Wiele osób wstydzi się, że dały się nabrać na oszustwa. Naprawdę nie powinny. Oszuści są niezwykle dobrzy w tym, co robią – i są bardzo dobrzy w wykorzystywaniu psychologii przeciwko nam” – powiedziała Prime Time .

„Jeśli ktoś mówi, że z twojego konta wyszło 3000 euro i musisz je anulować, ponieważ jest to problematyczna transakcja, Twoja reakcja jest oczywista. Trzeba się tym natychmiast zająć” – powiedziała.

„Obawiasz się, że tracisz znaczną sumę pieniędzy – a to zaburza nasze racjonalne myślenie.

 

Pamiętaj nigdy nie klikaj linku w  wiadomości tekstowej. Jeśli Twój bank wyśle ​​Ci link lub poprosi o kod, prawdopodobnie SMS jest fałszywy. Ostrożnie traktuj każdą wiadomość od swojego banku.

Nie dzwoń na numer, który ci przysyłają. Zamiast tego sprawdź numer online i samodzielnie zadzwoń.

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!