fbpx
9.7 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Tani antydepresant lekiem na Covid

Irlandzki naukowiec odkrył, że fluwoksamina może zmienić reguły gry i zmniejszyć liczbę przyjęć do szpitala o 30%, podaje The Irish Times.

Wykazano, że tani lek przeciwdepresyjny znacznie zmniejsza liczbę poważnych chorób wywołanych przez Covid-19. Badania przeprowadz irlandzki naukowiec, a finansuje je przedsiębiorca Patrick Collison.

Wczesne leczenie pacjentów lekiem przeciwdepresyjnym – fluwoksaminą – może zmniejszyć liczbę przyjęć do szpitala nawet o 30 procent. Odkrycia dokonali naukowcy z Kanady, pod kierownictwem prof. Eda Millsa z Dublina.

Prof. Mills twierdzi, że lek może zmienić zasady gry w biedniejszych krajach o niskim wskaźniku szczepień. Oraz w krajach gdzie istnieje brak dostępu do bardziej zaawansowanych metod leczenia Covid-19.

Wskazuje on, że fluwoksamina, lek generyczny często stosowany w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, kosztuje w USA zaledwie 4 dolary. Dla porównania, kurs przeciwciał monoklonalnych w leczeniu Covid-19 kosztuje 2100 USD i musi być zaordynowany przez lekarza.

Prof Mills i jego zespół z McMaster University w Ontario leczyli w tym roku 738 brazylijskich pacjentów z Covid-19 fluwoksaminą. W tym czasie kolejne pacjentów 733 otrzymało placebo.

Wyniki leczenia

Naukowcy obserwowali pacjentów przez 28 dni, aby określić wyniki leczenia i czy nadal potrzebowali leczenia szpitalnego.

Naukowcy stwierdzili około 30-procentowe zmniejszenie liczby objawów wśród osób otrzymujących fluwoksaminę w porównaniu z tymi, którzy jej nie otrzymali.

Próba fluwoksaminy stanowiła część większego badania Together, które rozpoczęło się w maju 2020 r. Jego celem było przetestowanie potencjalnych metod leczenia Covid-19.

W tym badaniu przetestowano osiem leków, w tym hydroksychlorochinę i iwermektynę, ale tylko fluwoksamina miała pozytywny wpływ na pacjentów z Covid-19.

Fluwoksamina jest jedynym lekiem, który, jeśli zostanie podany wcześnie, może zapobiec przekształceniu się Covid-19 w chorobę zagrażającą życiu” – powiedział prof. Mills. „Może to być jedna z naszych najpotężniejszych broni przeciwko wirusowi”. Jej skuteczność jest jednym z najważniejszych odkryć, jakich dokonaliśmy od początku pandemii.”

Ponadto ta tania, łatwo dostępna pigułka jest ogromnym dobrodziejstwem dla zdrowia publicznego, zarówno w Kanadzie, jak i na świecie. Pozwoliłaby szpitalom na unikanie kosztownych, a czasem ryzykownych zabiegów”.

Założyciel Stripe

Prof. Mills pochodzi ze Skerries. Opuścił Irlandię w wieku 18 lat i pracował na całym świecie.

Organizował badania kliniczne leków przeciwko HIV i innym wirusom. Na początku pandemii Covid-19 przyznał, że stanowi ona podobne wyzwanie.

Myślę, że ludzie, którzy dorastali tak jak ja w Irlandii w latach 70. i 80., mogą sobie wyobrazić, jak może wyglądać brak środków na leczenie”.

Profesor Mills mówi, że pan Collison, miliarder, założyciel firmy Stripe zajmującej się płatnościami online, zwrócił się do niego w zeszłym roku. Miał pomysł sfinansowania badań nad potencjałem tradycyjnych leków w walce z Covid-19.

Te leki są już w aptece, wiadomo, że są bezpieczne i zazwyczaj są tanie, więc ich potencjał do zastosowania w krajach rozwijających się jest ogromny”.

Jego celem było wskazanie skutecznych metod leczenia Covid w miejscach, których nie stać na leki monoklonalne. A udzielając odpowiedzi w ciągu kilku dni, jego fundacja filantropijna postawiła na głowie finansowanie badań medycznych”.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!