fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Rządowy program „Mieszkanie dla wszystkich”

Według  planu „Mieszkanie dla wszystkich”, rząd co roku  przeznaczy 4 miliardy euro na inwestycje w budownictwo mieszkaniowe.

Zatwierdzony  wczoraj, rządowy  plan rozwoju irlandzkiego mieszkalnictwa  ma na celu wybudowanie 300 000 nowych domów do końca końca 2030 roku. Ponad połowa z nich będzie pochodzić z sektora prywatnego.

Pozostała część ma się składać z 90 000 domów socjalnych, 36 000 niedrogich domów i 18 000 domów do wynajęcia.

Zgodnie z planem, rocznie będzie budowanych ponad 33 000 domów, a po 2030 r. liczba ta wzrośnie do 40 000.

Część przestrzeni na te domy powstanie dzięki przekazaniu gruntów państwowych Agencji Zagospodarowania Przestrzennego. W tym 15 tys. domów, które mają pomóc w „rewitalizacji ośrodków miejskich”.

Ale chociaż plan określa cele rządu na najbliższe 10 lat, jakie zmiany prawdopodobnie zobaczymy w ciągu najbliższych 18 miesięcy?

I ile nowych domów zostanie zbudowanych w tym czasie?

Do 2025 r., jeśli cele zostaną zrealizowane, będzie budowanych 34 600 nowych domów rocznie.

Na początku tego roku minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że wybudowanie 33 000 nowych domów rocznie mogło by  rozwiązać obecne problemy na rynku nieruchomości.

Jednak patrząc na plany na przyszły rok założenia są znacznie niższe – łącznie 24 600 nowych domów.

Z czego 9000 to domy socjalne, 4100 domy do wynajęcia i przystępne cenowo. Oraz 11500 prywatnych i wynajmowanych przez osoby prywatne.

Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych powiedział, że Irlandia stoi przed kolejnymi dziesięcioma latami wzrostu cen i czynszów.

ESRI powiedział w czerwcu, że rząd mógłby pomóc w rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego, gdyby przeznaczył na ten cel dodatkowe 4 do 7 miliardów euro rocznie.

Instytut poinformował również Departament Mieszkalnictwa w grudniu, że Irlandia musi budować aż 33 000 nowych domów rocznie, aby zaspokoić popyt.

Broniąc poziomu zależności od sektora prywatnego w planie, O’Brien powiedział: „Musimy użyć całej broni w naszej zbrojowni, aby temu kryzysowi zaradzić. Mylą się Ci,  którzy twierdzą, że tylko sektor publiczny może wyciągnąć nas z kryzysu mieszkaniowego.”

O’Brien dodał, że państwo jest „największym budowniczym w tym kraju i za pośrednictwem Agencji Rozwoju Gruntów będzie teraz budować na gruntach państwowych”.

Raport BPFI

Według Federacji Bankowej i Płatności Irlandii (BPFI), pomimo opuźnień spowodowanych przez Covid-19, po ponownym otwarciu w maju, w budownictwie nastąpił znaczny wzrost.

Według raportu BPFI w drugim kwartale 2021 r. oddano do użytku 5 021 mieszkań, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do ubiegłego roku.

Oznacza to, że w pierwszej połowie roku oddano do użytku 8955 domów. Jest to wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i tylko o 1% mniej niż w tym samym okresie przed pandemią 2019 roku.

W ciągu trzech miesięcy, do końca czerwca rozpoczęto prace nad 12700 mieszkań, najwięcej w jednym kwartale od 2007 roku.

Komentując te wyniki, dyrektor naczelny BPFI Brian Hayes powiedział: „Pomimo negatywnych skutków pandemii widzimy, że poziom aktywności znacznie wzrasta. Jeżeli sektor nadal będzie się rozwijał w tempie podobnym do drugiej połowy 2020 r., prawdopodobne jest, że całkowita liczba oddanych do użytku w 2021 r. może osiągnąć 22 000 jednostek”.

Liczba ta pokrywa się z przyszłorocznym celem 24 600 nowych domów, jednak cel 33 000 nowych domów w ciągu roku nie zostanie osiągnięty do 2024 r.

 

Eoin Ó Broin, rzecznik ds. mieszkalnictwa Sinn Féin, określił cele w zakresie mieszkalnictwa socjalnego określone w planie jako „przerażająco niskie”.

Powiedział, że „że założenia planów są dalekie do ilości 20 000 domów socjalnych, które są potrzebne każdego roku, aby poważnie wpłynąć na  kryzys mieszkaniowy. To samo dotyczy celów na lata 2023, 2024 i 2025.”

Do czerwca ceny nieruchomości mieszkalnych wzrosły o 6,4% w skali kraju.

Rząd powiedział, że dąży do zwiększenia podaży wielopoziomowo. W perspektywie krótkoterminowej (do końca roku) rząd planuje rozszerzyć program pożyczek mieszkaniowych.  Tak aby w regionie Greater Dublin, Cork i Galway, osoby samotne, które mają dochód brutto do 65 000 EUR , kwalifikowały się do pożyczki z obniżonym oprocentowaniem.

Obecnie maksymalna kwota, jaką może zarobić jedna osoba, aby kwalifikować się do programu, wynosi 50 000 euro.

Dla kupujących po raz pierwszy powstanie nowy program niedrogich zakupów. W ramach którego władze lokalne udostępnią domy po średniej cenie zakupu około 250 000 euro.

Dodatkowo, nowy program  „First Home”  ma na celu wyrównanie różnicy między kosztem domu a maksymalnym dostępnym kredytem hipotecznym w banku.

Program First Home będzie dostępny w całym kraju, w przeciwieństwie do programu Affordable Purchase Scheme, który ma charakter lokalny.

Z myślą o zwiększeniu podaży mieszkań przewidziane są również zmiany w procesach wydawania pozwoleń na budowę.

W całym kraju istnieje od 70 000 do 80 000 nieaktywowanych pozwoleń na budowę. W tym aż 40 000 w rejonie Dublina. Duża część nieaktywnych zezwoleń wynika z problemów brakiem rentowności. To sytuacje kiedy koszt sprawia, że ​​budowa jest „nieekonomiczna”.

Aby temu zaradzić, zostanie utworzony Fundusz Croí Cónaithe (Miasta), aby „zachęcać do większej aktywacji istniejących zezwoleń”.

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2000 r. deweloperzy muszą obecnie przeznaczyć 10% gruntów przydzielonych pod zabudowę mieszkaniową na domy socjalne i niedrogie.

Wymóg ten wzrośnie z 10% do 20% i będzie  obejmował również  przystępne cenowo mieszkania do wynajęcia.

 

ŹródłoTheJournal.ie

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!