fbpx
18.5 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

Przeciążenie systemu chorobami innymi niż Covid

Minister zdrowia wyraża zaniepokojenie falą chorób innych niż Covid na system opieki zdrowotnej w Irlandii.

Minister zdrowia Stephen Donnelly wyraził zaniepokojenie „falą chorób innych niż Covid” i presji tych innych pacjentów na służbę zdrowia.

Powiedział, że opieka nad pacjentami z rakiem i innymi chorobami odroczona z powodu pandemii doprowadzi do wzrostu liczb pacjentów oczekujących na leczenie. Już jest ich na listach oczekujących ponad 900 tysięcy.

Minister powiedział, że chce wdrożyć szereg inicjatyw, aby temu zaradzić, ale dodał, że będą one „drogie”.

Wskazał, że chciałby zachować „jak najwięcej” z 21 miliardów euro przydziału budżetu Departamentu Zdrowia z zeszłego roku. Pomimo ostrzeżeń Departamentu Finansów, że zaciąganie pożyczek będzie musiało ulec zmniejszeniu.

Donnelly powiedział: „Jestem bardzo zaniepokojony tą narastającą falą pacjentów nie covidowych, już to widzimy.

Obserwujemy ludzi zgłaszających się na oddziały ratunkowe w liczbach, które odpowiadają poziomowi z poprzednich lat. Są bardziej chorzy, odłożyli leczenie na później. „Czasami są starsi, mają dłuższy średni czas pobytu”.

Dodał: „Myślę, że odroczona opieka nad pacjentami z rakiem oraz wczesne wykrywanie i raka to prawdziwy problem. Będą również problemy w innych obszarach klinicznych”.

Donnelly powiedział programowi RTÉ News z Claire Byrne, że wierzy, że dzieje się tak, ponieważ ludzie nie zgłaszali się na oddziały ratunkowe ani do lekarzy rodzinnych podczas pandemii.

Budżet 2022

Minister nakreślił kilka obszarów, w których będzie starał się o sfinansowanie w nadchodzącym budżecie w październiku.

Powiedział: „Będę się starał o fundusze na powszechną opiekę zdrowotną, na listy oczekujących, na plan zimowy, na opiekę zdrowotną kobiet, na zdrowie publiczne, zdrowie psychiczne”.

Zapytany, czy chciałby zachować przydział 21 miliardów euro z zeszłego roku, odpowiedział: „Chciałbym zatrzymać z tego jak najwięcej.”

Ale tak naprawdę jest to ciągły dialog między wydatkami na zdrowie, a wydatkami publicznymi”.

Jednym ze środków przeciwdziałania fali pacjentów niebędących pacjentami covidowymi będzie odtworzenie zimowego planu z zeszłego roku, powiedział Donnelly.

Zeszłoroczny plan zimowy był naprawdę udany, był bardzo kosztowny, ale był naprawdę udany – powiedział.

Mieliśmy najmniejszą liczbę pacjentów na wózkach w historii w okresie zimowym, podczas gdy tylko o 12% spadła liczba osób zgłaszających się na oddziały ratunkowe.

Musimy to zrobić jeszcze raz.

Musimy zbudować stałą zdolność w systemie i jesteśmy w trakcie największej ekspansji zdolności publicznej opieki zdrowotnej od bardzo długiego czasu”.

Rosnące listy oczekujących

Minister Donnelly powiedział, że liczba pacjentów oczekujących na leczenie przekroczyła teraz 900 000.

„Listy pacjentów oczekujących były zbyt długie, zanim pojawił się Covid i są znacznie, znacznie dłuższe teraz. Więc musimy zrobić wszystkie te rzeczy” – dodał.

Donnelly powiedział, że te środki zaradcze będą częścią ruchu w kierunku rozwoju powszechnej opieki zdrowotnej, jak obiecano w ramach programu Slaintecare.

Powiedział: „Chcę budżetu, który finansuje priorytety, a priorytetem, misją jest powszechna opieka zdrowotna.

Mamy w tym kraju całkowicie niesprawiedliwy system, w którym ogromna liczba osób nie może uzyskać dostępu do opieki, kiedy jej potrzebuje.

Ostatecznie taka jest misja, powszechna opieka zdrowotna. Kiedy potrzebujecie opieki zdrowotnej, macie szybki dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej”.

Etapowe podejście do ponownego otwarcia się sprawdza

Minister Donnelly powiedział również, że stopniowe podejście Irlandii do ponownego otwarcia społeczeństwa się sprawdza. 14-dniowy wskaźnik zapadalności na Covid spadł do 450 na 100 000, w porównaniu z 550 kilka tygodni temu.

W najbliższych dniach ponad 90% dorosłej populacji zostanie w pełni zaszczepiona. Podczas gdy 88% osób powyżej 16 roku życia jest w pełni zaszczepionych.

W odniesieniu do całej populacji 70% osób jest w pełni zaszczepionych.

We wtorek Departament Zdrowia zgłosił dodatkowe 1,470 potwierdzonych przypadków Covid-19.

W szpitalach z chorobą przebywało 367 pacjentów, co oznacza spadek o 17 w stosunku do dnia poprzedniego. Podczas gdy liczba na oddziałach intensywnej terapii pozostaje na niezmienionym poziomie 59.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!