fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Prawie 15 000 zgłoszeń dotyczących podejrzewanych skutków ubocznych szczepionki przeciwko Covid

Krajowy organ regulacyjny ds. leków otrzymał prawie 15 000 zgłoszeń o podejrzewanych skutkach ubocznych szczepionek przeciwko Covid-19 podawanych w Irlandii.

Najczęściej występowały objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, zawroty głowy, bóle stawów i nudności. Tak wskazał Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA) w swoim najnowszym raporcie. Raport opublikowano jako „środek zwiększonej przejrzystości” dla ogółu społeczeństwa i pracowników służby zdrowia.

Wszystkie szczepionki mają skutki uboczne, zauważa raport, a większość doniesień o podejrzewanych skutkach ubocznych szczepionek koronawirusowych była łagodna lub umiarkowana.

6,84 mln dawek szczepionki

Do 31 sierpnia podano ponad 6,84 mln dawek szczepionki na koronawirusa. W tym samym okresie HPRA otrzymało 14 844 zgłoszeń o podejrzewanych działaniach niepożądanych. Spośród nich 8686 dotyczyło szczepionek opartych na technologii mRNA firmy Pfizer lub Moderna.

Podczas gdy szczepionki zawierające wektory adenowirusowe (AstraZeneca i Janssen) stanowiły 6059 raportów.

HPRA twierdzi, że otrzymała 78 zgłoszeń o podejrzewanych działaniach niepożądanych u nastolatków w wieku 12-17 lat, którzy otrzymali szczepionkę mRNA. Agencja „ściśle monitoruje” wszelkie zgłoszenia dotyczące nastolatków i ogólnie objawy są zgodne z tymi zgłaszanymi u dorosłych.

Od 1 do 10 procent zgłoszeń do HPRA wymienia objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, przyspieszone tętno, niewyraźne widzenie, duszność i zaburzenia cyklu menstruacyjnego kobiety.

Nieustalona przyczyna

Według raportu kluczowe znaczenie dla interpretacji danych ma zrozumienie, że ostrzeżenia kierowane do władz są oparte na podejrzeniu, że może istnieć związek ze szczepionką. Przyczyna niekoniecznie została ustalona, a niektóre mogą być „zbiegami okoliczności”.

Odnotowano 86 przypadków (75 dotyczących szczepionki mRNA), w których osoba, która została zaszczepiona, zmarła. Większość z nich dotyczy osób w wieku powyżej 75 lat i dotyczy ofiar śmiertelnych często obserwowanych w populacji ogólnej, takich jak choroba podstawowa, według HPRA.

Odnotowano 60 doniesień dotyczących stanów zapalnych serca u osób, które otrzymały szczepionkę mRNA. Spośród nich 18 miało podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego, 26 podejrzenie zapalenia osierdzia. Natomiast 16 przypadków jest kombinacją tych dwóch.

Przypadki te wystąpiły zarówno u mężczyzn, jak i kobiet z medianą wieku 39 lat i przedziałem wiekowym 12-81 lat.

Szczepionki AstraZeneca lub Janssen zostały wymienione w 13 raportach dotyczących stanów zapalnych serca.

W tym momencie, według HPRA, nie ustalono związku przyczynowo-skutkowego między takimi objawami, a szczepionkami zawierającymi wektory adenowirusowe.

Wśród osób, które otrzymały szczepionki AstraZeneca lub Janssen, zgłoszono dziewięć doniesień o krzepnięciu krwi w połączeniu z niską liczbą płytek krwi.

Odnotowano również 11 przypadków stanu, w którym układ odpornościowy błędnie reaguje na płytki krwi. Żaden z tych przypadków nie wystąpił po szczepieniu Janssenem.

Dziewięć doniesień o rzadkim zaburzeniu układu immunologicznego nerwów, zespole Guillain-Barré, otrzymano również po szczepieniu preparatami AstraZeneca lub Janssen.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!