fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Opieka nad dziećmi powinna być finansowana przez państwo

Opiekę nad dziećmi należy postrzegać jako podstawowa usługa publiczna. Powinna być więc finansowana przez państwo, stwierdził Irlandzki Kongres Związków Zawodowych.

Dr Laura Bambrick, szefowa polityki społecznej ICTU, powiedziała, że brak ustawowego prawa do opieki nad dziećmi powoduje, że koszty usług są napędzane przez prywatne firmy nastawione na zysk.

„Irlandzcy rodzice ponoszą  najwyższe koszty w związku z opieką nad dziećmi spośród 27 krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie profesjonalna kadra wykwalifikowana w zakresie opieki nad dziećmi jest jedną z najsłabiej opłacanych.” – powiedziała Dr Bambrick w programie RTÉ .

Niedoinwestowanie w opiekę nad dziećmi, wysoki wskaźnik rezygnacji pracowników i wysokie opłaty spowodowały, że jedna trzecia irlandzkich matek nie pracuje.

Państwo nie może nie zapewniać opieki nad dziećmi. Nie możemy sobie na to pozwolić ” – powiedziała.

Dr Bambrick przemawiała po sondażu opublikowanym w zeszłym tygodniu. Sondaż wykazał, że: jedna trzecia placówek opieki nad dziećmi jest zagrożona zamknięciem w nadchodzących miesiącach z powodu braku wykwalifikowanych pracowników.

Badanie wykazało również, że 61% menedżerów uważa, że ich placówka może być zmuszona do ograniczenia działalności z powodu braku personelu.

Wyniki są zawarte w raporcie Early Years Staffing Survey z 2021 r., opracowanym przez koalicję New Deal for Early Years.

Spośród menedżerów, którzy odpowiedzieli na ankietę, ponad 70% uznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy rekrutacja personelu była 'wyjątkowo trudna’”powiedział dyrektor generalny Narodowej Sieci ds dzieci, Denise McCormilla.

W raporcie stwierdzono również, że chociaż pandemia nałożyła dodatkowe obciążenia na personel, nie był to istotny powód opuszczania sektora przez pracowników.

Wielu wykwalifikowanych i utalentowanych pedagogów po prostu nie może sobie pozwolić na pozostanie w swoim zawodzie” – powiedział dyrektor ds. organizacji SIPTU, Darragh O’Connor.

Raport stwierdza, że rotacja personelu w sektorze opieki nad dziećmi wynosi średnio 40%.

Dyrektor  O’Connor powiedział, że wielu wychowawców wskazało, że jeśli sytuacja się nie zmieni, nie zamierzają oni pracować w opiece nad dziećmi w kolejnym roku.

W rzeczywistości większość wychowawców wczesnej edukacji zarabia poniżej 12,40 euro na godzinę i ma problemy ze związaniem końca z końcem” – powiedział.

Pandemia pokazała, jak ważni są  pracownicy z pierwszej linii. Dlatego wzywamy rząd do docenienia ich pracy. Rząd powinien zaradzić kryzysowi kadrowemu, inwestując w lepsze wynagrodzenia w nadchodzącym budżecie”.

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!