fbpx
17.3 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

Od 2022 zakaz palenia węglem dymnym

W Irlandii gotowe są już przepisy, które zakazywać będą użytkowania węgla dymnego podał Irish Times.

Wraz z zakazem używania węgla, ustawa może wpłynąć na użytkowanie innych nośników energii, bo wyznaczono progi emisji dymu, a te pod znakiem zapytania stawiają także opał pozyskiwany z torfowisk.

Przepisy mają wejść w życie jeszcze przed zimą 2022 roku,  dozwolone będzie wtedy spalanie paliw kopalnych, które emitują do 10 gramów dymu na godzinę, czyli np. węgiel brykietowy, tzw. bezdymny i brykiety torfowe.

Zakaz obejmie więc torf suszony, nazywany niekiedy surowym, który był i wciąż jest bardzo popularny, a jednocześnie tani.

 

 

Rząd i Departament Środowiska ponadto informują, że do 2025 roku, zakazane zostanie spalanie paliw stałych, które emitują powyżej 5 gramów dymu na godzinę, z to z kolei oznacza, że wycofany może być z użycia każdy rodzaj węgla i torfu.

Zmiany dotyczyć mają także samej sprzedaży kopalnych nośników energii, bo od przyszłego roku, wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży węgla i innych paliw emitujących powyżej 10 gramów dymu na godzinę, co ma sprawić, że jakość powietrza na wyspie, znacznie się poprawi.

Obecnie taki zakaz, obowiązuje w największych miastach Irlandii, jednak przed kolejnym sezonem zimowym, obowiązywać będzie już w całym kraju.

Przepisy mają dostosować irlandzkie standardy do norm europejskich, co podkreślił resort Eamona Ryana.

ŹródłoIrish Times

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!