fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Nowe wytyczne „identyfikowania bliskiego kontaktu”

Do tej pory dzieci ze szkół podstawowych, które były uważane za bliski kontakt z potwierdzonym przypadkiem Covid-19, musiały ograniczać swoje ruchy. To natomiast oznacza absencje w szkole oraz testy, nawet jeśli dzieci nie miały żadnych objawów.

Było to bardzo  uciążliwe dla rodziców, dzieci i pracodawców.

Jak podaje RTE.ie  zmiany zalecane przez NPHET zaczną obowiązywać od przyszłego poniedziałku.  Większość dzieci ze szkół podstawowych i osób przebywających w placówkach opieki nad dziećmi, po styczności z chorym na Covid nie będą identyfikowane już jako „bliskie kontakty”. Kwarantannie i testom będą musieli poddać się tylko Ci, którzy mają objawy choroby.

Nowe zasady, zalecone przez NPHET:

  • Automatyczne śledzenie bliskich kontaktów w placówkach opieki nad dziećmi i szkołach podstawowych zostanie przerwane (nie dotyczy placówek edukacji specjalnej).
  • Testowanie bezobjawowych bliskich kontaktów w placówkach opieki nad dziećmi i szkolnictwie podstawowym zostanie przerwane (nie wliczając specjalnych placówek edukacyjnych).
  • Dzieci w wieku do 12 lat, które zostały zidentyfikowane jako osoby z „bliskiego kontaktu” w placówkach opieki nad dziećmi, placówkach edukacyjnych, placówkach edukacji specjalnej lub innych placówkach poza gospodarstwem domowym i które są bezobjawowe, nie będą już musiały poddawać się kwarantannie, chyba że lokalny zespół ds. zdrowia publicznego zaleci inaczej.
  • Dzieci w wieku 12 lat lub młodsze, które zostaną zidentyfikowane jako „bliski kontakt” w gospodarstwie domowym, będą nadal musiały pozostać w domu i poddawać się testom, niezależnie od objawów.
  • Ogólna porada zdrowotna mówi, że każde dziecko w wieku 12 lat lub młodsze, które wykazuje objawy COVID-19, nie powinno chodzić do szkoły ani udzielać się towarzysko do 48 godzin po tym, jak te objawy ustąpią.

Nowe zalecenia dr Holohana, zostały zaakceptowane przez ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego.

„Uważnie monitorujemy występowanie Covid-19. Jesteśmy pewni, że ponowne otwarcie szkół nie doprowadziło do wzrostu przenoszenia Covid-19 wśród dzieci szkolnych lub szerzej w całej populacji” – powiedział dr Holohan.

„Jak zawsze będziemy monitorować przenoszenie się wirusa w populacji. Biorąc pod uwagę znaczenie edukacji dla naszych dzieci, uważamy, że nadszedł właściwy czas. Czas, aby rozwinąć nasze podejście do zarządzania zdrowiem publicznym COVID-19 w placówkach edukacyjnych”.

Stanowisko sekretarza generalnego Irlandzkiej Narodowej Organizacji Nauczycieli

Sekretarz generalny Irlandzkiej Narodowej Organizacji Nauczycieli powiedział, że zmiany w ustaleniach dotyczących śledzenia kontaktów „należy odłożyć do czasu, gdy dostępne będą wiarygodne dane na temat epidemii w szkołach podstawowych”.

Przemawiając w RTÉ’s Drivetime, John Boyle opisał, że decyzja jest „przedwczesna”.

Boyle powiedział, że woleliby zobaczyć „właściwe dane i statystyki potwierdzające decyzję, zamiast powodować wiele zamieszania w nadchodzący weekend”.

Powiedział, że proponowane zmiany powinny zostać wprowadzone od 1 listopada.

INTO stwierdziło, że nowe ustalenia „mogą spowodować masowe zamieszanie wśród dyrektorów szkół, personelu, rodziców i dzieci”.

Stanowisko lekarzy

Przemawiając w RTÉ’s Six One, dyrektor ds. Klinicznych HSE dr Colm Henry powiedział, że zmiany od przyszłego poniedziałku są odpowiedzią na zmieniający się profil choroby. Jak również ewoluujące informacje o wirusie i świadomość, że poważny przebieg choroby u dzieci jest dość rzadki.

National Clinical Director of Health Protection, dr John Cuddihy, powiedział, że dzieci są rzadko identyfikowane jako droga przenoszenia infekcji w środowisku domowym.

Według dr Cuddihy, dziecko w wieku poniżej 12 lat, które nie jest w pełni zaszczepione, zostanie uznane za kontakt w gospodarstwie domowym, jeśli było obecne przez noc w domu lub miejscu zamieszkania, podczas gdy osoba z Covid-19 była zarażona w tym domu.

 

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!