fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Liczba aresztowań w Irlandii wzrosła ponad dwukrotnie

Ponad 120  poszukiwanych za poważne przestępstwa w Europie zostało zatrzymanych w Irlandii od czasu wprowadzenia nowego systemu ostrzegania na początku tego roku.

Oznacza to, że liczba aresztowań wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

System Informacyjny Schengen (SIS II)

System Informacyjny Schengen (SIS II)  wprowadzono w Irlandii na początku marca. Umożliwił on Gardaí szybszy sposób otrzymywania i wymiany informacji o działalności przestępczej w Europie.

Garda wreszcie uzyskała dostęp do wspólnych ostrzeżeń policji UE.

Korzystając z nowej bazy danych, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy aresztowano 74 osoby.

Kolejne 52 osoby aresztowano na podstawie już zatwierdzonych europejskich nakazów aresztowania (ENA) z pomocą SIS II.

Uciekinierzy są poszukiwani za poważne przestępstwa w całej Europie. W tym za handel narkotykami, rozboje, napaści na tle seksualnym, włamania, kradzieże i oszustwa.

W zeszłym tygodniu w Dublinie, za pomocą systemu SIS II aresztowano obywatela Algierii poszukiwanego we Francji za przestępstwa terrorystyczne (tu przeczytasz wiecej).

Innego mężczyznę aresztowano w Kildare. Włoskie władze starały się o jego ekstradycję za handel prostytutkami i przestępstwa seksualne.

Wyniki

126 aresztowań w ciągu ostatnich sześciu miesięcy to dwukrotnie więcej niż liczba aresztowań ekstradycyjnych w tym samym okresie ubiegłego roku.

Minister sprawiedliwości Heather Humphreys powiedziała, że ​​znaczny wzrost aresztowań wskazuje na pozytywny wpływ bazy danych na śledztwa w sprawie przestępczości transeuropejskiej.

Komisarz Gardy Drew Harris dodał, że system otworzył „bramkę szybkiej wymiany informacji” dla policji i innych europejskich sił policyjnych.

 

„Po raz kolejny pragnę podziękować za poświęcenie i zaangażowanie  całego personelu we wdrażanie tego systemu. W szczególności personelu Biura SIRENE. To ich profesjonalizm i staranność w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu tego projektu do tej pory. A także zapewnią jego dalsze postępy w przyszłości” – powiedział Harris.

Integracja bazy danych z systemami krajowymi oznacza, że ​​automatyczne ostrzeżenia są generowane w czasie rzeczywistym.

Obejmuje to przypadki, w których dana osoba jest poszukiwana za poważne przestępstwo w innym kraju. Dotyczy to także osób zaginionych, w szczególności dzieci.

Powiadomienia dotyczą również mienia, w tym banknotów, samochodów, furgonetek, broni palnej oraz skradzionych lub przywłaszczonych dokumentów tożsamości.

ŹródłoIndependent

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!