fbpx
18.5 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

Kozy na Howth Head zmiejszą ryzyko pożarów

Kozy rodzimej irlandzkiej rasy sprowadzono na Howth Head w celu zmniejszenia ryzyka pożarów na wzgórzu, podaje The Journal.

Twitter: Old Irish Goat Society

Kozy i inne zwierzęta gospodarskie pasły się szeroko na Howth Head w poprzednich stuleciach, ale ich obecność zmniejszała się od lat 40. XX wieku.

25 kóz, które zasiedlają Howth Head, wprowadzono na ten obszar w ramach trzyletniego projektu ochrony wzgórz przed pożarami.

Badacze mają nadzieję, że kozy pomogą zarządzać wzrostem kolcolistów, aby zmniejszyć ryzyko pożaru, a także zwiększyć bioróżnorodność.

Urzędnik ds. Bioróżnorodności w Radzie Hrabstwa Fingal, Hans Visser, powiedział, że istnieje „wyraźny związek między znikaniem zwierząt gospodarskich a degradacją wrzosowisk na Howth”.

„Przywracając wypas kóz, zamierzamy przywrócić wrzosowiska i zmniejszyć ryzyko pożaru” – powiedział Visser.

“Celebryckie” stado pochodzi z dzikiego stada żyjącego na wzgórzu za wioską Mulranny w hrabstwie Mayo.

Kilka kóz staroirlandzkich znaleziono w stadzie w 2011 r. Natomiast program hodowlany ustanowiono kilka lat później w 2015 r., aby zapobiec wyginięciu tej rasy.

Kozy na Howth Head nie zostaną puszczone samopas, będą doglądane przez pasterza i pilnowane przez jego psy.

Projekt, który jest prowadzony przez Radę Hrabstwa Fingal i Stowarzyszenie Old Irish Goat Society, „przetestuje również, po raz pierwszy w Irlandii, norweski system “bez ogrodzenia”. Wykorzystuje on śledzenie GPS w celu określenia nieogrodzonych obszarów wypasu”.

Spacerujący w tym obszarze proszeni są o trzymanie psów na smyczy i nie karmienie kóz.

Burmistrz Fingal, radny Séana Ó Rodaigh, powiedział, że powrót kóz jest „naturalnym, zrównoważonym rozwiązaniem zmniejszającym ryzyko pożaru. Przynosi korzyści również samym zwierzętom, które należą do tego pięknego siedliska”.

Latem na Howth  kolcolisty płonęły przez ponad miesiąc. Wszystko przez wysokie temperatury. Pomiędzy czerwcem a lipcem spłonęło około 65 akrów pokrytych tą roślina.

Oficer straży pożarnej w Dublinie, Darren O’Connor, powiedział The Journal, że suche lata sprzyjały wysychaniu roślinności. To natomiast umożliwiło rozprzestrzenianie się pożarów łatwiej niż gdyby teren był wilgotny.

„Kolcolisty spalają się z bardzo małą ilością tlenu, powodują dużo dymu a wtedy jest bardzo, bardzo gorąco” – powiedział O’Connor.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!