fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Kolejne kraje zaostrzają przepisy w celu nakłonienia obywateli do szczepień

Od połowy października nieszczepieni pracownicy we Włoszech zostaną zawieszeni bez wynagrodzenia.

Włoski rząd zatwierdził jedne z najsurowszych na świecie środków anty-Covid, nakładając na wszystkich pracowników obowiązek przedstawienia dowodu szczepienia, negatywnego testu lub niedawnego powrotu do zdrowia po infekcji.

Nowe przepisy wejdą w życie 15 października. To działanie koalicji premiera Mario Draghiego, mające na celu przekonanie ludzi do zaszczepienia się.

Zgodnie z projektem dekretu, do którego dotarł Reuters, każdy pracownik, który nie przedstawi ważnego świadectwa zdrowia, zostanie zawieszony bez wynagrodzenia. Nie można go jednak zwolnić. Szczegóły zostaną opublikowane później.

Osoby, które zignorują dekret i mimo wszystko pójdą do pracy, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 600 do 1500 euro.

Podczas gdy niektóre państwa Unii Europejskiej nakazały swoim pracownikom służby zdrowia zaszczepić się, żadne z nich nie wprowadziło obowiązkowej „zielonej przepustki” dla wszystkich pracowników. Czyni to Włochy przykładem „testowym” dla kontynentu.

Paszport covidowy wprowadzono pierwotnie  w celu ułatwienia podróżowania po Europie. Jednak Włochy należały do ​​grupy krajów, które szybko uczyniły z niego wymóg również dla tych, którzy chcą uzyskać dostęp do takich miejsc, jak muzea, siłownie i restauracje.

W ostatnich tygodniach we Włoszech miały miejsce sporadyczne protesty przeciwko rosnącej presji na szczepienie. Jednak większość partii politycznych, a także główna federacja pracodawców poparła ten krok, mając nadzieję, że zapobiegnie to dalszym ograniczeniom gospodarczym.

Przywódcy związkowi byli bardziej sceptyczni, twierdząc, że testy powinny być darmowe dla  pracowników, którzy odmawiają szczepienia, umożliwiając im pozostanie w pracy.
Urzędnicy twierdzą, że zachęciłoby to ludzi do dalszego unikania szczepień. Jednak źródło rządowe powiedziało, że gabinet będzie mocno ograniczał ceny testów, nakładając maksymalną opłatę w wysokości 15 euro dla dorosłych.

 

Włochy nie są pierwszym krajem europejskim, który zmusza pracowników do poddawania się szczepieniu lub regularnym testom.

Od poniedziałku niezaszczepieni pracownicy sektora prywatnego i publicznego w Grecji muszą przedstawić negatywny wynik testu raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wykonywanego zawodu. Za testy muszą sami zapłacić.

We Francji tysiące pracowników służby zdrowia zostało zawieszonych bez wynagrodzenia za niezaszczepienie się przeciwko Covid-19.

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!