fbpx
18.5 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

Coroczna burza wokół budżetu

Aby chronić obywateli przed rosnącym kosztem życia, musi być powrót do budżetu, który obejmuje pakiety podatkowe i “podniesienie dobrostanu”, powiedział Tánaiste Leo Varadkar.

Stanowisko w sprawie budżetu partii Leo Varadkara

Varadkar zapytany o to, co może być zawarte w budżecie, który ma być zatwierdzony w przyszłym miesiącu, wskazał na wzrost emerytur i płatności socjalnych.

Tánaiste odmówił jednak ujawnienia rozważanych w trakcie spotkania partyjnego innych propozycji budżetowych.

Większość mieszkańców Irlandii oczekuje, że w budżecie na rok 2022 znajdzie się pakiet pomocowy dla osób o średnich dochodach. Jak również pomoc dla emerytów i osób pobierających zasiłki socjalne. 

Varadkar zapowiedział, że planowane są również pakiety pomocy finansowej dla przedsiębiorstw. Pomoc otrzymają w szczególności sektory, które jeszcze nie zostały w pełni ponowne otwarte.

“Nie zamierzam wspomnieć o żadnej liczbie, ponieważ wyobrażam sobie, że zarówno Heather [Humphreys, minister ochrony socjalnej] i Michael [McGrath, minister wydatków publicznych] mieliby do mnie pretensje, gdybym to zrobił”

“Powód, dla którego Fine Gael wzywa do tego, żeby podnieść emerytury i pakiet opieki społecznej, jest taki, że  nie było  wzrostu tych płatności od wielu lat. A to wpływa na dobrostan wielu ludzi”

 “Widzimy powrót inflacji. Każdy, kto jedzie na stacje benzynowa, każdy, kto idzie do supermarketu, powie ci, że koszt życia znów rośnie. “

“Jako partia myślimy o ochronie dochodów ludzi, a to dotyczy też emerytów i ludzi na utrzymaniu państwa” – dodał.

Wiadomo również, że partia Leo Varadkara sprzeciwia się sugerowanej podwyżce składki  PRSI dla osób samozatrudnionych. Miałaby ona pomóc sfinansować plan odłożenia w czasie podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat do 2031 roku.

Stanowisko minister ochrony socjalnej Heather Humphreys

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys stwierdziła, że skupi się na osobach zależnych od państwa, i ma nadzieję poprawić ich  sytuację podnosząc płatności socjalne.

Podkreśliła również, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie było wzrostu emerytur.

Zapytana o zwiększenie wieku emerytalnego, powiedziała, że ​​otrzymała raport z Komisji Emerytur  w zeszłym tygodniu. Stwierdziła również, że planuje go przedstawić na spotkaniu rządu i poddać dyskusji.

Powiedziała, że ​​nie chce iść w specyfikę raportu, jednakże uważa, że  “będą musiały zostać wykonane bardzo trudne decyzje”.

“Przede wszystkim, to co chcemy zrobić, to chronić państwowy system emerytalny. Po to, aby młodzi ludzie, którzy rozpoczynają życie zawodowe, otrzymali takie same korzyści, jak Ci, którzy na emeryturze są dzisiaj lub będą jutro.”

Obecna sytuacja z państwową emeryturą w Irlandii nie jest zrównoważona, powiedziała.

Stanowisko ministra finansów – Paschala Donohoe

Minister finansów – Paschal Donohoe został zapytany o możliwe bonusy dla służby zdrowia w nadchodzącym budżecie. Odpowiedział, że wciąż trwają prace , nad tym by jak najlepiej “zdefiniować ogromne ich wysiłki” i nagrodzić pracowników medycznych.

Minister przyzanał, że  rozumie, że pracownicy służby zdrowia chcieliby wiedzieć, czego mogą się spodziewać. 

Donohoe powiedział, że takie szczegóły są kwestią do negocjacji budżetowych i nie zostaną ujawnione do wtorku 12 października.

Na  budżet na rok 2022, pozostaje więc nam czekać na postanowienia rządu. Jak również śledzić kolejne pomysły rządzących.

Źródłothe Jurnal

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!