fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Budżet Irlandii – jakie zmiany planuje rząd

Po roku wysokich kosztów związanych z pandemią ,(szacuje się, że wydano dodatkowe 48 miliardów euro) –  jest bardzo prawdopodobne, że budżet 2022 będzie zawierał mieszankę obniżek podatków i zwiększonych wydatków.

Do końca 2021 r. dług irlandzkiego sektora publicznego wzrośnie do blisko ćwierć biliona euro. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to prawie 44 000 euro. To jeden z najwyższych poziomów zadłużenia na świecie.

Eksperci prognozują, że ogłoszony Budżet 2022 potwierdzi  wysokość wydatków publicznych na poziomie 80,1 mld euro w przyszłym roku, co stanowi wzrost o 5,5 proc.

Dostępnych jest 4,7 mld euro na dodatkowe wydatki w budżecie 2022. Z czego 1 mld ma zostać wydane na opiekę społeczną i ulepszone usługi publiczne.
Przewiduje się, że zmiany (obniżki) podatków mogą wynieść do pół miliarda euro.

Leo Varadkar w jednym z wywiadów z dnia 13 września, powiedział, że:

„Będzie pakiet podatkowy, który pomoże w szczególności osobom o średnich dochodach, będzie też pakiet socjalny i emerytalny, a także pakiet pomocy firmom, szczególnie tym sektorom, które nie są jeszcze w pełni otwarte i potrzebują nieco więcej pomocy …”

Kiedy będziemy znać szczegóły budżetu na 2022?

Budżet 2022 zostanie ogłoszony 12 października 2021 roku.

 

Prognoza budżetu 2022

Stawki emerytur państwowych nie wzrosły od marca 2019 r.

Przewiduje się, że w budżecie 2022 nastąpi wzrost emerytur państwowych. Rzeczywista kwota może wzrosną o około 5 euro tygodniowo.

Stawki pomocy społecznej dla większości ludzi nie wzrosły od 2019 r.

Tutaj też prognozowany jest wzrost niektórych świadczeń z opieki społecznej.

Bonus Świąteczny: Spodziewamy się w tym roku kolejnego 100% Bonusu Świątecznego dla posiadaczy zasiłków socjalnych.

Stawki VAT

Obniżona 9% stawka VAT dla sektora turystyki i hotelarstwa zostanie przedłużona do września 2022 roku.

Płaca minimalna – chociaż jest to niezależne od budżetu, spodziewamy się, że płaca minimalna wzrośnie w styczniu 2022 r. z obecnych 10,20 euro do około 10,50 euro za godzinę.

USC – niewielki wzrost progów ma wiązać się z podwyżką płacy minimalnej.

PSRI – pojawiła się sugestia Komisji Emerytalnej, aby podnieść PRSI dla samozatrudnionych – z 4 proc. do 11 proc. Może to zostać ogłoszone w budżecie 2022 – ale wygląda na to mało prawdopodobne.

Opłaty skarbowe ( stamp duty)
W przypadku niektórych zakupów mieszkań opłata skarbowa może zostać obniżona o połowę z 1% do 0,5%. Dotyczy to osób, które mieszkają w domach rodzinnych i chcą zamienić się na mniejszą nieruchomość.

Program Help to Buy może zostać przedłużony po grudniu 2021 r.

Podatek od wolnych nieruchomości – podatek od nieruchomości został wymieniony w planie mieszkaniowym dla wszystkich na początku tego roku. Może zostać ogłoszony w Budżecie 2022 – może jednak zostać wprowadzony w późniejszym lub przyszłym roku.

Podatek węglowy zostanie ponownie podwyższony w budżecie 2022. Obecnie wynosi 33,50 euro za tonę i może wzrosnąć do około 41 euro za tonę. Oznaczałoby to wzrost kosztu litra oleju napędowego o około 2,5 centa i litra benzyny o 2 centy.

Tytoń – w tym roku nie można ponownie wykluczyć podwyżki akcyzy.

Akcyza na alkohol w Irlandii nie wzrosła od 2014 r. – więc możliwe, że Budżet 2022 przyniesie podwyżki.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!