fbpx
17.3 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

Budownictwo mieszkaniowe w Dublinie powraca do poziomu Celtyckiego Tygrysa

 Sporządzony na zlecenie  władz samorządowych stolicy raport wskazuje, że liczba rozpoczętych budów domów w Dublinie wzrosła do ponad 5000 w drugim kwartale.

Tym samym budownictwo mieszkaniowe w Dublinie powróciło do poziomów Celtyckiego Tygrysa, podaje The Irish Times. To najwyższy poziom od lat 2000 – 2005.

Wzrost nastąpił po wyjątkowo słabym początku roku, wskazuje Dubliński Monitor Ekonomiczny.

Liczba oddanych domów wzrosła w drugim kwartale, zapewniając „wysoce aktywny rynek mieszkaniowy z bardzo potrzebną podażą”.

22 000 domów w tym roku

Przewiduje się, że szybsze niż oczekiwano ożywienie w budownictwie mieszkaniowym spowoduje w tym roku wybudowanie do 22 000 domów w całym kraju. Natomiast w przyszłym roku ma zostać oddanych 27 tys. nowych nieruchomości.

Rządowa strategia „Dom dla wszystkich” obiecuje 33 000 nowych domów rocznie do 2030 roku.

Najnowsze badania rynku wkazują, że aktywność biznesowa w stolicy wzrosła w drugim kwartale do poziomu najwyższego od sześciu lat. Dublin miał najwyższy odczyt indeksu menedżerów ds. zakupów (60,2) od 2015 r. W tym czasie odnotowano wzrost w każdym z trzech monitorowanych sektorów: usług, produkcji i budownictwa.

Wzrost aktywności spowodował również spadek liczby osób otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych z tytułu pandemii. Liczba osób na zasiłku spada z miesiąca na miesiąc do nieco ponad 60 000 w sierpniu.

Detaliczne wydatki konsumpcyjne wzrosły o 5,1 proc. kwartał do kwartału i 17,1 proc. rok do roku.

Raport wskazuje również, że obłożenie hoteli zwiększyło się do 43,1 procent w lipcu, w porównaniu z najniższym punktem 5,9 procent w czerwcu 2020 r. Co świadczy o tym, że krajowi i zagraniczni goście powrócili do stolicy.

Optymizm w gospodarce

Większe poczucie optymizmu ogarnia gospodarkę Dublina, gdy ostateczne ograniczenia zostały zniesione”, powiedział Andrew Webb, główny ekonomista Grant Thornton.

Poczucie zwiększonego optymizmu przejawia się w niedawnej ankiecie biznesowej Grant Thornton. Ankieta pokazuje, że 76 procent irlandzkich firm optymistycznie patrzy na perspektywy gospodarki na nadchodzące 12 miesięcy” – powiedział Webb.

Firmy nie tylko są coraz bardziej optymistyczne, ale też cztery na dziesięć irlandzkich firm spodziewa się wzrostu zatrudnienia.”

Wypracowanie tej  oceny skłoniło Komisję Europejską do prognozy, że irlandzka gospodarka wzrośnie o 7,2 proc. w 2021 r.. I oczekuje się, że prognoza ta spowoduje dalszy wzrost aktywności gospodarczej w stolicy.”

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!